Przydatna Pracownia Badań Molekularnych
Około 1000 badań w kierunku diagnostyki koronawirusa wykonano od połowy grudnia w nowej Pracowni Badań Molekularnych. - Ponadto wykonywano również około 100 badań komercyjnych, głównie dla osób wyjeżdżających za granicę - informuje 7. stycznia 2021 r. Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie została uruchomiona, 14. grudnia 2020 r., Pracownia Badań Molekularnych - i to niebagatelnym kosztem prawie 324 tysięcy złotych.
Pracownia Badań Molekularnych powstała - jak precyzuje pełnomocnik Gryc - w ramach wsparcia z budżetu Wojewody Podlaskiego, za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Dzięki temu, Szpital Wojewódzki w Łomży otrzymał dotację celową w wysokości 323 tysięcy 820 złotych i 4 groszy, w tym 262 tysiące 400 złotych 1 grosz na dofinansowanie zadania, związanego z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- W ramach dotacji sfinansowano zakup wyposażenia i przeprowadzenie prac adaptacyjnych na potrzeby utworzenia Pracowni Badań Molekularnych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży - uzupełnia Pani Gryc. - Zadanie zostało zrealizowane, pracownia funkcjonuje i wykonuje analizę wymazów RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2.
Wcześniej Pracownia Badań Molekularnych została zarejestrowana w Ministerstwie Zdrowia. Jak twierdzą osoby pracujące na tym nowoczesnym sprzęcie, spełnia on wszystkie wymogi, związane z wykonywaniem badań genetycznych metodą RT-PCR. - Przeszła kontrolę badań w Państwowym Zakładzie Higieny - zapewnia Pani Gryc. - Diagności laboratoryjni zostali przeszkoleni, posiadają właściwą wiedzę i kwalifikacje. Pracownia wyposażona jest w termocykler, a badania wykonywane są z wykorzystaniem komory laminarnej.
Mirosław R. Derewońko