Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 17 maja 2021 napisz DONOS@

Koniec fetowania z Melkovitą?

Prawdziwa feta jest tylko grecka - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości, utrzymując w mocy rejestrację tej nazwy wyłącznie dla znanego sera solankowego produkowanego w Grecji. Oznacza to, że nigdzie poza Grecją nie można produkować sera sprzedawanego następnie jako „feta”. Producenci spoza tego kraju mają czas do 15 października 2007 roku, aby całkowicie wycofać określenie „feta” z opakowań swoich produktów. W Polsce jednym z największych producentów tego typu serów jest Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego. Prezes Spółdzielni Dariusz Sapiński podkreśla, że na razie nic się nie zmienia.

Sery feta z Mlekovity będą nadal sprzedawane w sklepach w całym kraju. Na pytanie, a co za dwa lata? Sapiński odpwiada - zobaczymy.

Nazwa "feta" pochodzi od włoskiego słowa "fetta", które oznacza "plaster jedzenia", a w języku greckim przyjęło się w XVII wieku. Produkcja fety składa się z dwóch etapów: najpierw przez kilka dni mleko jest poddawane różnym procesom, w wyniku których otrzymuje się ser. By dojrzał, musi jeszcze poleżeć około dwóch miesięcy w temperaturze 1-2 stopni Celsjusza, w zalewie solnej.
W Wysokim Mazowieckim sery feta produkowane są od pięciu lat. Feta z Mlekovity zdobywa wiele nagród i wyróżnień. W lipcu 2005 r. zdobył najwyższą ocenę magazynu „Moje gotowanie”. Feta z Mlekovity otrzymała trzy gwiazdki i najwyższą ocenę: wyborne, na równi z serem pochodzącym od producenta z Grecji.
Feta z Mlekovity otrzymała również ZŁOTĄ MALWĘ w Ogólnopolskim Rankingu Konsumentów Polskich Wyrobów i Usług organizowanym corocznie przez Miesięcznik Konsumentów „Malwa”. Natomiast z badań przeprowadzonych przez SMG/KRC wynika, że Feta produkowana przez Mlekovitę jest najchętniej kupowanym serem miękkim w Polsce.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę