Po pierwsze profilaktyka [podcast]
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów dotyczy 18 tysięcy osób rocznie. W ciągu ostatnich dekad ta liczba wzrosła o około 10 tysięcy przypadków. Dla wielu kobiet badania mammograficzne były corocznym, obowiązkowym punkt w kalendarzu. Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele z nich zrezygnowało z systematycznej diagnostyki. – W okresie pandemii mamy spadek jakości usług medycznych, w tym diagnostyki. Ale nie jest tak, że zostaliśmy bez możliwości diagnozowania – podkreśla dr hab. n. med. Małgorzata Knaś, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Zachorowaniem na raka piersi narażone są kobiety genetycznie obciążone, ale nie tylko. W profilaktyce antynowotworowej istotne są dieta, prawidłowy styl życia. Choroba dotyka sporadycznie także mężczyzn. Zapraszamy do wysłuchania podcastu Moniki Dąbrowskiej.
Podcast „Czas pandemii nie zwalnia z leczenia raka piersi” jest częścią cyklu publicystycznego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży „Akademicki Mikrofon”, w którym poruszane są kwestie mające realny wpływ na nasze życie, a rozmówcami – naukowcy reprezentujący różnorodne dziedziny wiedzy.