Jak mierzyć dziecku temperaturę?
Mierzenie temperatury to czynność, która wydaje Ci się dziecinnie prosta. Wystarczy włożyć termometr pod pachę, do ucha, odbytu lub przyłożyć do czoła. Jednak w zależności od miejsca pomiaru, wieku dziecka, godziny, o której mierzysz mu temperaturę, a nawet rodzaju termometru, zależy tak naprawdę wynik pomiaru. Nasze matki i babcie korzystały z termometrów rtęciowych, ale dzisiaj dla ułatwienia i skrócenia czasu mierzenia temperatury możesz używać bezdotykowych termometrów.
Na rynku jest szeroki wybór tego typu sprzętu, dlatego jego zakup nie jest prostą sprawą. Warto jednak dowiedzieć się jak się nim posługiwać i może wtedy wybór będzie prostszy.
Termometr bezdotykowy czy rtęciowy? Który lepszy?
Wiele osób, może nawet i Ty, ufa tylko termometrom rtęciowym. Ludzie są przekonani, że to jedyne termometry, które pokazują prawidłową temperaturę ciała ich dzieci. Do używania tego typu urządzenia nie zniechęca ich nawet czas, który jest potrzebny na uzyskanie prawidłowego pomiaru, a rodzice małych dzieci zdają sobie sprawę, że trudno utrzymać kilkulatka przez 5 minut w miejscu. Właśnie dlatego bezdotykowe termometry są dużo lepszym rozwiązaniem. Te nowoczesne urządzenia pozwalają uzyskać wynik już po kilku sekundach. W celu zmierzenia temperatury u dziecka nie musisz już wkładać go pod pachę, czekać kilka minut na wynik i ciągle sprawdzać, czy termometr się nie wysunął. Pirometru, bo tak również nazywają się termometry bezdotykowe dla niemowlaków, nie przykładasz nawet do skóry, trzymasz go kilka centymetrów od czoła, a wynik jest miarodajny.
Jak zmierzyć dziecku temperaturę termometrem elektronicznym?
Podczas mierzenia temperatury u niemowlaka i starszego dziecka również, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim temperaturę mierz w miejscu polecanym przez producenta wybranego modelu. W większości przypadków jest to środek czoła, skroń lub przestrzeń pod uchem.
Ważna jest także odległość między termometrem a Twoim dzieckiem. Odpowiednia wynosi od trzech do pięciu centymetrów. Podczas tego procesu staraj się nie ruszać ręką i zminimalizować jej drżenie.
Częstym błędem podczas używania pirometru jest niezwracanie uwagi na temperaturę otoczenia. Kalibracja urządzenia z otoczeniem trwa zazwyczaj około 30 minut, a pomiaru dokonujesz na pacjencie, który też przyzwyczaił się do temperatury panującej w pomieszczeniu.
Żeby uzyskać prawdziwy wynik, zadbaj także o to, żeby skóra Twojego dziecka była czysta i sucha. Tłuste kremy mogą zaburzać pracę termometru. Blizny, ostre zapalenia skóry, jakiekolwiek urazy na czole również dyskwalifikują to miejsce do mierzenia temperatury u dziecka. Nie powinno się mierzyć temperatury u niemowlaka zaraz po powrocie ze spaceru, w zależności od temperatury na dworze, wynik może być zawyżony lub zaniżony.
Najlepszy termometr bezdotykowy, czyli jaki?
Producenci pirometrów prześcigają się w udogodnieniach i ułatwieniach w używaniu ich produktów. Na rynku możesz znaleźć termometry, które pozwolą Ci dokładnie określić odległość od obiektu. Inne znowu mogą kalibrować się z otoczeniem automatycznie lub po wciśnięciu odpowiedniego przycisku. Możesz kupić pirometr, którym zmierzysz nie tylko temperaturę swojego dziecka, lecz także temperaturę otoczenia, mleka dla Twojego dziecka i wody do kąpieli.
Ważną zaletą tych urządzeń jest ich bezinwazyjność. Termometrem rtęciowym nie zmierzysz temperatury Twojemu dziecku, kiedy ono śpi. Pirometr poda Ci wynik, Twoje dziecko się nie obudzi, a Ty możesz zasnąć ze spokojną głową, bo nie martwisz się już o to, czy Twoje dziecko ma gorączkę.
Tego typu urządzenia już na stałe zagościły w większości szpitali, więc warto zakupić pirometr do domowej apteczki. W domu, w którym mieszkają dzieci, termometr to jeden z podstawowych sprzętów. W wyborze powinien pomóc Ci ranking termometrów bezdotykowych. Tam na pewno znajdziesz bezdotykowy termometr dostosowany dla Ciebie i Twojej rodziny.
Po więcej inspiracji zakupowych zapraszamy tutaj.
tekst płatny