Położnictwo ma przyjąć pacjentki od czwartku
- W związku z licznymi zapytaniami i informacjami, dotyczącymi zachorowań na Covid-19 wśród personelu medycznego, informuję, iż u lekarza Edmunda Zaremby, świadczącego usługi medyczne na rzecz pacjentek Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, w powtarzanych dwukrotnie badaniach w kierunku SARS-COV-2 nie stwierdzono obecności wirusa - zapewnia Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora ds. systemu zarządzania jakością i akredytacji.
Pełnomocnik dyrektora szpitala Jarosława Pokoleńczuka informuje, że "Oddział Ginekologiczno-Położniczy jest w trakcie przygotowań do realizacji decyzji Wojewody Podlaskiego z 14. września 2020 r." Decyzja ta "zmienia zakres świadczonych usług i zobowiązuje Szpital Wojewódzki w Łomży do realizacji świadczeń medycznych w zakresie położnictwa i ginekologii, zarówno dla pacjentek niezakażonych, jak i z potwierdzonym zakażeniem Covid-19".
Przypomnijmy, że szpital łomżyński od połowy marca był przez wojewodę Bohdana Paszkowskiego zamieniony na zakaźny - jednoimienny - dla pacjentów z koronawirusem z województwa podlaskiego. Od początku czerwca powraca do swoich poprzednich, normalnych funkcji i przyjmuje pacjentów z Łomży i z powiatów.
Praktycznie w przypadku położnictwa miałoby to wyglądać tak, że od czwartku, "od 1. października br. zostanie uruchomione Położnictwo z Salą Porodową i Oddziałem Noworodkowym - będą realizowane porody dla pacjentek bez zakażenia i z potwierdzonym zakażeniem Covid-19" - precyzuje Pani pełnomocnik. Natomiast "ginekologia z patologią ciąży powrócą do świadczenia usług w późniejszym, możliwie najszybszym terminie." Mimo naszych pytań o trochę precyzyjniejszy termin, pełnomocniczka go nie podaje. Tłumaczy, że "jest to sytuacja dla nas trudna i wymaga odpowiedniego przygotowania, zapewniającego bezpieczeństwo hospitalizowanym pacjentkom.
Jest to trudne zadanie, ponieważ oddział ma funkcjonować hybrydowo i przyjmować jednocześnie pacjentki bez podejrzenia zakażenia i zakażone. Wymaga to przygotowania i zorganizowania pracy, między innymi: wyodrębnienia personelu medycznego, pomieszczeń i opracowania procedur, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentkom i noworodkom".
Opr. Mirosław R. Derewońko