Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 września 2020 napisz DONOS@

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie

Główne zdjęcie

Ból kręgosłupa to najczęściej występujące schorzenie układu kostnego. Ból pleców jest bardzo poważnym problemem krajów wysokorozwiniętych. Niedostateczna aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, brak profilaktyki i wczesnej diagnostyki problemów z kręgosłupem, powoduje, że coraz więcej osób cierpi na bóle pleców.

Dlaczego kręgosłup boli?

Ból kręgosłupa wynika w dużej mierze z jego roli, jaką pełni z uwagi na fizjonomię budowy człowieka. Przede wszystkim stanowi on funkcję podporową, jest niejako rusztowaniem dla całego ciała. Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa bardzo ściśle powiązane są z przeciążeniami, jakie mają miejsce podczas całego życia. Wraz z wiekiem zatracona jest ruchomość i elastyczność kręgosłupa, dochodzi do zmniejszenia przestrzeni międzykręgowych w wyniku eksploatacji dysków. 

Kręgosłup posiada trzy naturalne krzywizny – lordozę szyjną i lędźwiową oraz kifozę piersiową. Najczęściej diagnozowane są zwyrodnienia w dolnym odcinku kręgosłupa, który ze względu na swoje umiejscowienie jest narażony na największe przeciążenia. 

Ból kręgosłupa może być także spowodowany nieprawidłowościami w budowie anatomicznej lub powstać w wyniku urazu mechanicznego. 

Z uwagi na rolę posturalną kręgosłupa i wszystkie inne funkcje, jakie odgrywa w układzie ruchu, nie należy lekceważyć dolegliwości bólowych kręgosłupa. 

Ból kręgosłupa – rodzaje

Rodzaje bólu kręgosłupa zależą przede wszystkim od odcinka, w którym ból jest umiejscowiony. Kręgosłup zbudowany jest z 33-34 kręgów i dzieli się na 5 odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy oraz guziczny. 

W zależności od lokalizacji bólu kręgosłupa można wyróżnić:

 • Ból kręgosłupa na wysokości szyi, jest zwykle nerwobólem odcinka szyjnego kręgosłupa. Może powstawać w wyniku nieprawidłowej pozycji podczas snu, gwałtownego obrotu głowy lub być związany z silnym stresem, gdzie ból kręgosłupa w odcinku szyjnym jest też związany z napięciem mięśniowym karku (górnych aktonów mięśnia czworobocznego). 

 • Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, wynika z przeciążeń konstrukcji nośnej kręgosłupa, jaką ten odkrywa w kontekście narządów klatki piersiowej. Odcinek piersiowy kręgosłupa charakteryzuje się z mniejszą ruchomością i jest stabilizowany przez mięśnie tzw. gorsetu mięśniowego, obejmującego mięśnie pleców, klatki piersiowej oraz brzucha. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może mieć podłoże anatomiczne (skolioza), mechaniczne (uraz), reumatologiczne lub fizjologiczne o uwarunkowaniu hormonalnym m.in. ciąża, menstruacja lub menopauza. 

 • Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, często zwany bólem krzyża to dolegliwość najbardziej dotkliwa i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Ból kręgosłupa w dolnym odcinku utrudnia poruszanie się. W przypadku rwy kulszowej ze względu ucisk nerwu kulszowego może promieniować wzdłuż kończyn dolnych. Dochodzi wówczas do osłabienia odruchów, a przeszywający ból ogranicza czucie w kończynie. 

Ból kręgosłupa bez względu na jego odcinek bardzo często wywołany jest wypukliną lub przepukliną dysku. Wystające krążki, dyski zlokalizowane w przestrzeniach międzykręgowych kręgosłupa ulegają wówczas wysunięciu i uciskają na nerwy lub rdzeń kręgowy. Dyskopatia powoduje uporczywy ból kręgosłupa, który w większości przypadków doskwiera z mniejszym lub większym nasileniem przez całe życie. 

Ból kręgosłupa – przyczyny

Ból kręgosłupa i jego nasilenie może być uwarunkowany występowaniu czynników sprzyjających zwyrodnieniu poszczególnych odcinków kręgosłupa.

 • Choroby i zaburzenia, w których przebiegu występuje ból kręgosłupa – m.in. zaburzenia neurologiczne i choroby nowotworowe. 

 • Uszkodzenia mechaniczne, urazy powstałe np. w wyniku wypadku.

 • Otyłość i nadmierna masa ciała - powodują silne przeciążenia na wszystkich odcinkach kręgosłupa. 

 • Siedzący tryb życia – ból kręgosłupa jest zjawiskiem osiągającym rozmiary epidemii wśród pracowników umysłowych. 

 • Brak aktywności fizycznej – ból kręgosłupa wynika z braku ćwiczeń wpływających na jego elastyczność i ruchomość w poszczególnych płaszczyznach. Rozciąganie poszczególnych odcinków to najprostsza i najtańsza profilaktyka, zapobiegająca bólom kręgosłupa. 

Leczenie bólu kręgosłupa jest uzależnione od przyczyny jego powstania. Podjęcie działań terapeutycznych należy poprzedzić od wnikliwej diagnostyki zleconej przez lekarza ortopedę. 

tekst płatny


 
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę