Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Zupełnie bezdotykowe wypłacanie gotówki z bankomatów wdraża firma z Łomży

Innowacyjnym na polskim rynku bankowym wypłacaniem gotówki z bankomatu pochwaliła się łomżyńska firma Novum. Dzięki połączeniu aplikacji mobilnej i kodów QR użytkownik obsługuje bankomat swoją komórką. W dobie koronawirusa i zaleceń epidemicznych, może to być dobry sposób na ograniczenie kontaktu z powierzchniami często dotykanymi przez innych. Niewątpliwie należą do nich bankomaty.

- Usługa nazywa się smartKARTA i pozwala na zupełnie bezdotykową obsługę wypłat w bankomatach – wyjaśnia  Zbigniew Forenc, wiceprezes Zarządu Zakładu Usług Informatycznych Novum w Łomży - Transakcja aktywowana jest w aplikacji mobilnej poprzez zeskanowanie smartfonem QR kodu wyświetlanego na ekranie bankomatu. Klient nie musi używać karty, wprowadzać pinu na klawiaturze bankomatu czy dotykać urządzenia by podać kwotę wypłaty.

W aplikacji mobilnej Nasz Bank wykonujemy operację wypłaty, a wyświetlany kod QR na bankomacie służy do weryfikacji i potwierdzenia transakcji. Operacja odbywa się błyskawicznie i bez dotykania bankomatu. Oczywiście, należy wziąć wypłacone w ten sposób pieniądze. W aplikacji mobilnej banku pozostanie opis transakcji oraz historia przeprowadzonych operacji. Usługa umożliwia także natychmiastowe wpłaty bezpośrednio na rachunek klienta. 

Aby skorzystać trzeba być klientem banku spółdzielczego, który udostępnia usługę w swojej aplikacji oraz posiada własną sieć bankomatów w placówkach. NOVUM, producent oprogramowania informuje, że w naszym regionie ze smartKARTY mogą już korzystać klienci Banku Spółdzielczego w Łomży, w Czyżewie i w Łukowie. Wkrótce usługę uruchomią kolejne w regionie. Jak zapewnia NOVUM rozwiązanie smartKARTA w aplikacji mobilnej banków spółdzielczych Nasz Bank wdrażane jest sukcesywnie w bankach spółdzielczych w całym kraju.

Serwis cashless.pl, piszący o nowoczesnych technologiach w finansach zwraca uwagę, że transakcja trwa krócej niż przy wykorzystaniu karty lub Blika. Poza tym jeśli nie podajemy PINu, potencjalny skaner lub kamera nie jest w stanie go „podejrzeć”. To zwiększa bezpieczeństwo transakcji. 

- Jesteśmy przekonani – zapewnia Zbigniew Forenc - że w czasie gdy ludzie mają obawy korzystać z różnych urządzeń w przestrzeni publicznej, taki sposób korzystania z bankomatu spotka się z zainteresowaniem klientów banków. Mamy już sygnały, że tak jest – kończy wiceprezes ZUI Novum.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę