Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Komercyjne testy na koronawirusa w Łomży

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Od połowy czerwca w łomżyńskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku można wykonać genetyczne testy na obecność koronawirusa. Nie dotyczy to wyłącznie próbek kierowanych do badań przez łomżyński szpital czy sanepid – zbadać może się każdy, ale odpłatnie. Badania serologiczne tego typu przeprowadzane są w laboratoryjnych punktach pobrań w Łomży, na przykład w Diagnostyce lub w Alabie.

– Były pojedyncze przypadki, że wynik badań wykonanych prywatnie okazywał się dodatni – mówi Julia Gulanowska z łomżyńskiego Sanepidu, dodając, że najpewniejsze są testy genetyczne.

 

Możliwość wykonania płatnego badania na obecność wirusa SARS-CoV2 w organizmie to dodatkowe zabezpieczenie – podkreślają specjaliści. Warto zdecydować się na taki krok choćby po powrocie z urlopu, wesela czy przed dłuższym wyjazdem. W Łomży takimi testami zajmują się pracownicy  łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, w kontenerze znajdującym się po prawej stronie wejścia do budynku Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Są to testy genetyczne RT-PCR, wymazy z gardła lub nosogardzieli są pobierane we wtorki w i czwartki w godzinach 9:00-11:00. Koszt takiego testu to 315 złotych, a do końca lipca pobrano wymazy od 132 osób.

Badania serologiczne  na obecność SARS-CoV2 przeprowadzają z kolei laboratoryjne punkty pobrań w Łomży. W Diagnostyce przy ulicy Sikorskiego 239 można zgłaszać się od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-12:00, a pakiet testów kosztuje około 230 złotych. W Alabie przy ulicy Sybiraków 5 zapłacimy za takie badanie 185 złotych, a krew do testów pobierana jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-11:30 oraz w soboty od 8:00 do 11:00. 

– Testy serologiczne nie są do końca precyzyjne; bywa, że wynik jest dodatni zamiast ujemnego lub odwrotnie – zauważa Julia Gulanowska.  – Te genetyczne, gdzie pobierany jest wymaz, są pewniejsze, jeśli więc ktoś chce mieć pewność, że wszystko jest w porządku warto wybrać właśnie takie, chociaż są droższe. 

 

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę