Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Gdzie wykonać kasetkowy test na koronawirusa wykrywający przeciwciała SARS-CoV-2?

Test kasetkowy na obecność przeciwciał wirusa SARS-CoV-2 stanowi najtańszą i najwygodniejszą opcję dla osób chcących sprawdzić, czy miały do czynienia z koronawirusem. Jego skuteczność wynosi 95% w przypadku przeciwciał IgG świadczących o wcześniejszym kontakcie i 96,8% dla przeciwciał IgM mogących wskazywać na aktywną infekcję. Testy tego rodzaju nie wystarczają do zdiagnozowania choroby COVID-19. Mogą jednak wskazać na konieczność skonsultowania się z lekarzem lub lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu dalszej diagnozy. Z powodzeniem mogą więc posłużyć jako testy przesiewowe, które z dużym prawdopodobieństwem pozwalają wykryć ryzyko zakażenia.

Aby zwiększyć skuteczność testów kasetkowych warto wiedzieć jak najwięcej na temat sposobu przeprowadzania badania z ich pomocą. Trzeba również mieć świadomość, kiedy je wykonać, by dały miarodajne wyniki.

Szybki test kasetkowy na koronawirusa możesz wykonać, nie wychodząc z domu.

Kampania #zostańwdomu ostatnio jakby przycichła. Z uwagi na czynniki czysto ekonomiczne niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni opuszczać własne cztery kąty i narażać się na kontakt z innymi osobami. Załamanie w gospodarce postępowało zbyt szybko w porównaniu ze wzrostem liczby zakażeń. Z tego względu rząd zdecydował się poluzować obostrzenia towarzyszące nam od początku pandemii.

Nie oznacza to jednak, że zagrożenie minęło. Codziennie przybywa osób chorych na COVID-19. Z tego względu ograniczenia w kontaktach międzyludzkich mogą być wprowadzone ponownie. Możliwość przeprowadzenia badania tam, gdzie aktualnie przebywamy, jest główną zaletą testów kasetkowych. Szczególnie, że konsultacje lekarskie wciąż są realizowane głównie drogą telefoniczną.

Po jakim czasie od kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 test kasetkowy może dać pozytywne wyniki?

Test kasetkowy wykonuje się, umieszczając w regionie testowym kroplę krwi pobranej np. z palca. Następnie należy szybko dodać w drugie pole, oznaczone literką B, 2 krople buforu do próbek. Test musi leżeć na równej powierzchni. Wynik odczytuje się po 10 minutach. Należy pamiętać, że wynik odczytany wcześniej lub po upływie 15 minut nie będzie miarodajny.

Na teście mogą być widoczne maksymalnie trzy linie. Pierwsza z nich służy do sprawdzenia poprawności testu. Jeśli pojawi się kolejna linia lub dwie, świadczy to o obecności przeciwciał IgG lub IgM.

Warto wiedzieć, że przeciwciała nie wytwarzają się w organizmie od razu po kontakcie z wirusem. Nasze ciało potrzebuje czasu, by je wytworzyć. Dotąd opublikowane badania wskazują, że w przypadku koronawirusa organizm może wytwarzać przeciwciała zarówno już w 5 dobie po zakażeniu, jak i dopiero po 2-3 tygodniach. Z tego względu szybkie testy kasetkowe można wykonać dopiero po pewnym czasie od ewentualnego kontaktu, aby uniknąć wyników fałszywie ujemnych.

obraz_1-001.jpg

Z testów wykrywających przeciwciała można skorzystać w każdej sytuacji.

Kasetkowe testy na koronawirusa sprawdzą się z powodzeniem zarówno w zastosowaniach prywatnych, jak i biznesowych. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, możesz wykonać je we własnym domu. Wystarczy dostosować się do wskazówek producenta. Coraz częściej zdarza się również, że testy tego typu są wykonywane pracownikom przez pracodawcę. Jest to ze wszech miar uzasadnione i może pomóc w uniknięciu przestojów w pracy spowodowanych przez zakażenia.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę