Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Ruszyła stacja dializ

Główne zdjęcie
Stacja dializ w szpitalu w Łomży

- W dniu dzisiejszym, po przebadaniu personelu w kierunku Covid-19, Nefrologia ze Stacją Dializ wróciły do normalnej pracy – podaje Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora Szpitala w Łomży ds. systemu zarządzania jakością i akredytacji. Po miesiącu „odmrażania” szpitala, który od 16 marca do końca maja był, zgodnie z decyzją Wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, szpitalem jednoimiennym tylko dla osób zakażonych zakażonych koronawirusem, w środę rano było w nim 166 pacjentów, w tym 6 z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Decyzja o „odmrożeniu” szpitalnego oddziału nefrologii ze stacją dializ, wojewoda podlaski podjął 22 czerwca. Już wówczas Jolanta Gryc zapowiadała, że zgodnie z wymaganiami jakie Ministrostwo  Zdrowia stawia szpitalom przed rozpoczęciem przyjęć pacjentów, te będą mogły być realizowane w Łomży od 1 lipca 2020 r. 
Przed zamknięciem z dializ trzy po trzy razy w tygodniu korzystało tu ok. 90 pacjentów.  Stacja ma 20 nowoczesnych stanowisk dzięki którym przez sztuczną nerkę przechodzi 300 mililitrów krwi na minutę. Jest ona pobierana igłą z przetoki na przedramieniu i kilkanaście centymetrów dalej wpuszczana drugą igłą jako oczyszczona. Jeden zabieg czasami trwa po 4 godziny. 
Po „zamrożeniu” szpitala w Łomży pacjenci musieli być dowożeni na te zabiegi do Ostrołęki, Grajewa, Białegostoku, Ełku czy Suwałk tracąc kolejne godziny na dojazdy na dializy i powroty do domów. Od dziś zabiegi znowu mogą przechodzić w Łomży, co jest ogromnym ułatwieniem. 

Przypomnijmy jako pierwsze „odmrażane” 1 czerwca ruszyły zakłady diagnostyczne (Zakład Diagnostyki Obrazowej, Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej i Zakład Diagnostyki Obrazowej), które pracują w swoich lokalizacjach i dziś realizując pełen zakres badań.
Od 1 czerwca świadczenia wznowiły także szpitalne poradnie specjalistyczne. 
- Pacjenci pierwszorazowi zgodnie z listą oczekujących są informowani telefonicznie przez personel szpitala o dokładnych terminach swoich wizyt u lekarzy specjalistów. Pacjenci kontynuujący leczenie powinni skontaktować się telefonicznie z rejestracją danej poradni w celu ustalenia nowego terminu wizyty, bądź skorzystania z teleporady – podaje Jolanta Gryc.
Odmrożone przez wojewodę decyzją z maja szpitalne oddziały zaczęły przyjmować pacjentów od drugiego tygodnia czerwca. Nadal realizowane są przyjęcia pilne i planowe. 
- Przyjęcia planowe odbywają się według harmonogramu przyjęć zgodnie z obowiązującą listą oczekujących. O terminie przyjęcia planowego pacjenci są informowani telefonicznie przez personel szpitala – zaznacza Gryc przypominając, że nadal nie wszystkie szpitalne oddziały zostały zwolnione z „jednoimienności”. 
Obecny zakres świadczeń medycznych dla pacjentów z podejrzeniem bądź zakażeniem wirusem SARS-COV-2 to:

 • nefrologia- hospitalizacja- 1 łóżko;
 • neonatologia – hospitalizacja;
 • położnictwo i ginekologia – hospitalizacja;
 • neurologia – hospitalizacja;
 • choroby płuc – hospitalizacja;
 • choroby zakaźne – hospitalizacja;
 • okulistyka – hospitalizacja.

- Szpital prócz realizacji świadczeń medycznych prowadzi także realizację inwestycji. W poniedziałek rozpoczęliśmy modernizację podjazdu do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – informuje pełnomocnik dyrektora Szpitala w Łomży ds. systemu zarządzania jakością i akredytacji.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę