Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Koronawirusa w mieście będzie jeszcze więcej...

200 decyzji dotyczących kwarantanny wydał wczoraj łomżyński Sanepid. Zdecydowana większość z nich dotyczyła osób z kontaktów z zakażonymi SARS-CoV-2 zakonnicami z bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej. W tej chwili, w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, kwarantanną objętych jest już 223 mieszkańców Łomży i 80 z okolicy miasta. Sanepid wykrył także nowe źródło zakażenia. Miało ono być w jednej ze szkół podstawowych. Jak jak wyjaśniała po południu Julia Gulanowska z Sanepidu - to szkoła z terenu powiatu łomżyńskiego, a nie miasta Łomża. Dziś do oficjalnej ministerialnej listy osób zakażonych dopisano jedną osobę z Łomży.

W środę Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformowali o 5 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. To:

  1. młoda kobieta z powiatu białostockiego, izolacja domowa
  2. starszy mężczyzna z powiatu białostockiego, izolacja domowa
  3. dziecko z Białegostoku, izolacja domowa
  4. młoda kobieta z Łomży, izolacja domowa
  5. starszy mężczyzna z Suwałk, izolacja domowa.

Wyzdrowiało kolejnych 7 osób (w sumie 461) – starszy mężczyzna i kobieta w sile wieku z powiatu grajewskiego, mężczyzna w sile wieku z powiatu sokólskiego, kobieta w sile wieku z Białegostoku, dwie młode kobiety z powiatu bielskiego, młoda kobieta z powiatu białostockiego. 

Obecnie za zakażonych w całym województwie podlaskim uznawany jest 377 osób. 53 osoby z nich to mieszkańcy Łomży, a 6 kolejnych jest z okolic miasta. 

W tej chwili największym ogniskiem choroby w mieście jest Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej. Jak podaje Julia Gulanowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży, z 17 zakonnic w Łomży zakażenie koronawirusem potwierdzono już u 15 z nich. Teraz na badania będą kierowane osoby z ich kontaktów. To m.in. duchowni z którymi siostry miały kontakt na co dzień, oraz dzieci i rodzice dzieci z przedszkola, które prowadzą zakonnice. 

Miano także zidentyfikować nowe, źródło zakażeń. Ma to być jedna ze szkół podstawowych. Służby sanitarne nie ujawniają, która to szkoła. Dziś mają być podejmowane decyzje dotyczące objęcia opieką epidemiologiczną osób z tego środowiska. Dotyczyć to będzie personelu szkoły, bo uczniowie od miesięcy byli na nauce zdalnej. 
- Według naszej wiedzy nie jest to placówka, dla której organem prowadzącym jest Miasto Łomża - podawał Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego.  
Po południu  Julia Gulanowska z Sanepidu w Łomży wyjaśniała, że to szkoła z terenu powiatu łomżyńskiego, a nie miasta Łomża.  

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę