Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Kolejne zakażenia w Zgromadzeniu Sióstr Służek

Główne zdjęcie
Kartka na kościele Ojców Kapucynów

Większość zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej jest zakażona koronawirusem. Trwają badania pozostałych zakonnicy i ich kontaktów. To siostry bezhabitowe, które m.in. prowadzą Niepubliczne Przedszkole Katolickie w Łomży, ale także posługują w instytucjach kościelnych. Wczoraj zdecydowano o ogłoszeniu zamknięcia w Klasztorze Ojców Kapucynów w Łomży. Sanepid ograniczenie kontaktów zalecił także duchownym w innych instytucjach kościelnych, które mogły mieć kontakty z chorymi siostrami. W związku z tym wprowadzono pewnego rodzaju „zamknięcie” Kurii Diecezjalnej w Łomży, która – jak tłumaczy ks. Jan Krupka - „przeszła na pracę zdalną”.

Dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej mieści się przy ul. Wojska Polskiego, a prowadzone przez zakonnice przedszkole w budynku przy ul. Radzieckiej. W sumie mieszkać i posługiwać ma tu 17 zakonnic. Do zakażenia łomżyńskich sióstr doszło prawdopodobnie po odwiedzinach w domu zakonnym. 
- Ktoś je odwiedził i osoba ta była chora – mówiła Julia Gulanowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży.
Zakażenie szybko przeniosło się na żyjące wspólnie zakonnice. Dziś większość z nich ma już potwierdzone zakażenie. Trwają badania kolejnych sióstr.
Julia Gulanowska podaje, że służby sanitarne mają już ustalone wszystkie osoby z ich kontaktów. Osoby te są na kwarantannie i mają skierowanie na testy mające wykryć ewentualne zakażenie koronawirusem. 
Zamknięto do czasu wyjaśnienia sytuacji prowadzone przez sistry zakonne przedszkole. Na co dzień uczęszczała do niego setka maluchów.

W związku z potwierdzeniem zakażeń wśród sióstr Służek wprowadzono pewnego rodzaju „zamknięcie” Kurii Diecezjalnej w Łomży. Jak tłumaczy ks. Jan Krupka Kuria przeszła na pracę zdalną.  
- Podobnie jak było to w urzędach administracji państwowej czy samorządowej, prosimy najpierw o kontakt telefoniczny, o przedstawienie sprawy, aby móc podjąć decyzję, o tym jak możne być ona bezpiecznie załatwiona – mówił ks. Jan Krupka, rzecznik Kurii. 
Duchowny podkreśla, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce obostrzeniami, w Kościele łomżyńskim obowiązują ograniczenia kontaktów osobistych i utrzymywania dystansu społecznego.    

Wczoraj, po informacjach z Sanepidu o możliwości zakażenia, ogłoszono zamkniecie Klasztoru Ojców Kapucynów.

Drodzy Parafianie i Przyjaciele naszego kościoła, z powodu możliwości zakażenia wirusem COVID-19, została podjęta decyzja o ZAMKNIĘCIU NASZEGO KOŚCIOŁA I KLASZTORU OD DZIŚ (czyli od poniedziałku 29 czerwca, od godz. 12.00) DO ODWOŁANIA.
Nie będzie można uczestniczyć we Mszach św. ani w nabożeństwach czerwcowych, nasz kościół będzie zamknięty do odwołania. W związku z tym nieczynne do odwołania pozostaną również: zakrystia, kancelaria parafialna i furta klasztoru. Przy furcie nie będzie wydawana pomoc potrzebującym. W pilnych sprawach (np. chrztu św. lub pogrzebu) prosimy o kontakt pod numerem tel. +48506421261.
Polecamy się Waszej modlitwie i sami o niej zapewniamy, pamiętając o Waszych intencjach przed miłosiernym Bogiem. Czekamy na możliwość ponownego spotkania z Wami – napisali Kapucyni z Łomży na swojej stronie internetowej. 

Według danych na wtorkowy poranek w Łomży kwarantanną, w związku z podejrzeniem zakażenia objętych jest 170 osób – o 8 mniej niż wczoraj rano. Na terenie powiatu łomżyńskiego takich osób jest 108 - wobec 120 wczoraj. 

W Łomży koronawirus „odżył” w połowie czerwca po ponad miesiącu braku nowy zakażeń. Ogniskiem zakażenia stała się miejska spółka wodociągowo-kanalizacyjna MPWiK. Kolejnymi źródłami zakażeń okazały się imprezy rodzinne – wesele i pierwsza komunia święta, na których pojawiły się osoby zakażone SARS-CoV-2. Teraz kolejnym źródeł jest Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej.

Służby sanitarne apelują o zachowanie dystansu społecznego i przestrzeganie zasad higieny. Te podstawowe zasady bezpieczeństwa to:

  • częste mycie rąk lub odkażanie ich płynem do dezynfekcji
  • stosowanie 2 metrów dystansu od innych ludzi lub zasłanianie ust i nosa
  • bezwzględne zasłanianie usta i nos w środkach komunikacji i ogólnodostępnych pomieszczeniach zamkniętych typu sklepy 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę