Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Laboratorium wykonujące testy na koronawirusa ma być w Łomży

Główne zdjęcie
fot. PUW Białystok

- Trzecie w województwie podlaskim laboratorium, które będzie wykonywało badania na koronawirusa SARS-CoV-2, powstaje w Łomży – poinformował Urząd Marszałkowski zaznaczając, że przygotowuje i poprowadzi je Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Laboratorium to ma działać w budynku Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w pomieszczeniach, które zajmuje RCKiK.

- Placówka będzie wsparciem dla działających obecnie laboratoriów, choć mam nadzieję, że pracy związanej z koronawirusem będzie coraz mniej. W naszej siedzibie w Białymstoku nie było warunków dla tego rodzaju laboratorium, ale to chyba nawet lepiej, że powstaje w Łomży w ścisłym związku z jednoimiennym szpitalem. Możemy tu zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i szybszą realizację potrzeb – tłumaczy profesor Piotr Marek Radziwon, dyrektor RCKiK w Białymstoku, serwisowi wrotapodlasia.pl, czyli urzędowemu serwisowi Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. 
Jak czytamy w komunikacie w tym tygodniu w laboratorium w Łomży trwają szkolenia i instalowanie sprzętu, docierają kolejne elementy wyposażenia. Badania „gorących” próbek rozpoczną się prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia.      
Magdalena Bujko z RCKiK szacuje, że w nowej placówce będzie mogło być wykonywanych około 100 testów wykrywających koronawirusa na jednej zmianie. W razie konieczności, będzie można tę liczbę podwoić. 
Dyrektor Radziwon zaznacza, że nowe laboratorium będzie wymagało wzmożonego wysiłku od pracowników białostockiego RCKiK, którzy będą wspomagać merytorycznie kolegów z Łomży. 

Według danych Ministerstwa Zdrowia, obecnie w Polsce jest 121 laboratoriów wykonują badania diagnostyczne pod kątem COVID-19. W województwie podlaskim są to dwie placówki w Białymstoku: jedna na bazie Wojewódzkiej Stacji Ssanitarno-Epidemilogicznej, druga w Akademickim Ośrodku Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę