Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Po Wielkanocy w „zakaźniaku” 33 chorych z COVID-19

Główne zdjęcie
Szpital zakaźny jednoimienny w Łomży

Dwa wyniki ujemne testu na koronawirusa i... dr Joanna Chilińska wróciła po pobycie z izolatorium i z kwarantanny domowej do pracy. – Wszyscy powinni jednakowo respektować to, co może Polskę uchronić przed rozprzestrzenianiem się epidemii, a jeśli tego nie robią, łamią przepisy – mówi, gdy pytamy o tłumne oddanie czci 10. kwietnia przez szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego i urzędników z jego otoczenia w Warszawie. - Daleka jestem od polityki, ale mam nadzieję, że mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego w Wielkanoc umieli zachować samodyscyplinę i świadomie ograniczyli do minimum wychodzenie z domu rodzinnego i spotkania z rodzinami, z bliskimi żywymi i zmarłymi.

Po Wielkanocy 2020 w „szpitalu zakaźnym” w Łomży leży 40 pacjentów w 10 oddziałach, w tym 33 z chorobą COVID-19. -  W czasie świąt wielkanocnych przyjęliśmy 11 chorych, z których tylko sześcioro ma COVID-19 - informuje dr Joanna Chilińska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, przekształconego w szpital zakaźny, gdzie od miesiąca przywożeni są pacjenci zakażeni i podejrzani o koronawirusa z 2 województw: podlaskiego i mazowieckiego. - Ponadto przybyło nam pacjentów w izolatorium Hostelu MOSiR, podległemu  szpitalowi: do czwórki z COVID-19 doszło 5 pielęgniarek z bloku operacyjnego, skąd ich koleżanka ma koronawirusa, a one czekają na wyniki drugiego testu. Aż 20 osób z bloku tydzień temu udało się na kwarantannę. P.o. dyrektora szpitala Jacek Roleder (z wykrytym w organizmie koronawirusem – red.), z kwarantanny domowej kieruje placówką i czeka na wyniki drugiego testu. U 21 osób, które miały kontakt z zarażonym technikiem RTG, nie wykryto zakażenia. Na 14 odesłanych na kwarantannę z powodu kontaktu z p.o. dyrektora szpitala po 2. teście wynik u 12 jest ujemny, 2 czekają na wynik. 11 pracowników ma kwarantannę i pracuje zdalnie z domu, natomiast z tej grupy 14-osobowej w firmie  pracuje tylko wicedyrektorka.    

W Godzinie Miłosierdzia - o 15. - kapelan szpitala codzienne odprawia mszę św. w intencji chorych i personelu. Jest też możliwość rozmowy z księdzem Sławomirem Gawrysiem (nr tel. dla chorych i rodzin: 600 802 258). - Ksiądz kapelan nie przemieszcza się swobodnie po oddziałach. Obowiązuje go również procedura przebywania pośród pacjentów chorych lub z podejrzeniami koronawirusa – opowiada wicedyrektor. - Wchodząc do części potencjalnie zakażonej, wkłada maseczkę, przyłbicę, fartuch podfoliowany, dwie pary rękawic, jedna na drugiej, oraz ochraniacze na buty. Pacjenci mogą chęć rozmowy z księdzem zgłaszać pielęgniarce dyżurnej. Psycholog w szpitalu udziela teleporady.     

Obłożenie poszczególnych oddziałów chorymi z koronawirusem lub podejrzeniem zakażenia we wtorek 14. kwietnia 2020 (we wcześniejszych tygodniach pacjenci byli na nefrologii i kardiologii):

 • zakaźny   -  7-oro chorych,  wszyscy 7 z COVID-19,
 • płucny   –  6-oro chorych,  wszyscy 6 z COVID-19, 
 • chirurgia   –  7-oro chorych,  w tym 3 z COVID-19,
 • wewnętrzny   –  7-oro,  wszyscy z COVID-19,
 • rehabilitacja   –  2 chorych,  w tym 2 z COVID-19,
 • anestezjologia (OIOM)   –  5-oro chorych, w tym 4 z COVID-19
 • ortopedia   –  2 chorych, w tym 1 z COVID-19,
 • neurologia   –  2-oro chorych, wszyscy z COVID-19,
 • psychiatria  -   1 pacjent z podejrzeniem koronawirusa,
 • onkologia   -  1 pacjent z chorobą COVID-19.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę