Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – jakie badania należy wykonać?

Reumatoidalne zapalenie stawów, nazywane potocznie artretyzmem, to choroba autoimmunologiczna, której objawy bywają wyjątkowo nieprzyjemne. Dotyka najczęściej osób pomiędzy 40. a 50. rokiem życia, jednak może wystąpić również w podeszłym wieku, a nawet u dzieci. Całkowite wyleczenie RZS nie jest możliwe przy obecnym stanie medycyny. Odpowiednie środki farmakologiczne, a także włączenie właściwej diety i rehabilitacji, mogą jednak pomóc w wyciszeniu skutków choroby.

RZS – objawy

RZS jest chorobą autoimmunologiczną, dotykającą tkanek łącznych organizmu. Objawy dzielą się na początkowe i takie, które występują na dalszym etapie rozwoju schorzenia. Do objawów wstępnych należą:

 • zmęczenie i osłabienie organizmu,

 • częste występowanie stanów podgorączkowych,

 • nadmierna potliwość skóry,

 • utrata apetytu,

 • spadek masy ciała.

Zaawansowane zapalenie stawów objawia się następująco:

 • symetrycznie występujące bóle w stawach,

 • degradacja chrząstki stawowej i nasad kości,

 • sztywność poranna.

Nieleczony artretyzm prowadzi do wystąpienia powikłań, które niekoniecznie dotykają układu kostnego pacjenta. Należą do nich m.in. zapalenie naczyń krwionośnych, włóknienie tkanki płuc, zapalenie ścięgien czy zmiany w narządach wewnętrznych.

RZS jest schorzeniem wykazującym cechy nawrotowości. Zwiększone ryzyko zachorowania zauważa się u osób uzależnionych od palenia tytoniu, mających niezbilansowaną dietę, pracujących fizycznie lub narażonych na długotrwały stres.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów polega na wprowadzeniu odpowiedniej farmakoterapii, a także diety i rehabilitacji.

RZS – badania

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów są nieswoiste, co oznacza, że trudno połączyć je z tą chorobą w trakcie wstępnej diagnozy. Współczesna medycyna dysponuje jednak środkami i metodami, które pozwalają na dokonanie trafnej diagnozy już we wstępnej fazie rozwoju schorzenia. Należą do nich przede wszystkim badanie palpacyjne, a także badania obrazowe – ultrasonografia i rezonans magnetyczny.

Badanie palpacyjne polega na dotykaniu miejsc zmienionych chorobowo. Lekarz ocenia wielkość i kształt zmian reumatoidalnych, a także sprawdza ich liczebność. To badanie wstępne, z którego wnioski muszą zostać potwierdzone na dalszym etapie sporządzania diagnozy.

Ultrasonografia, czyli USG, to nieinwazyjna metoda diagnozowania chorób. Polega na emitowaniu fal ultradźwiękowych w kierunku obiektu, którego obraz chcemy zobaczyć na monitorze. Fale odbijają się od powierzchni narządu i wracają do odbiornika, a ich długość świadczy o kształcie obserwowanego obiektu.

Rezonans magnetyczny wykorzystuje pole magnetyczne wytworzone przez specjalnie przystosowany do celów medycznych elektromagnes. Fale radiowe oddziałują na komórki ciała pacjenta, a następnie zmieniają parametry magnetyzacji. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu narządów zmienionych chorobowo.

Centrum Medyczne Synexus przeprowadza badania kliniczne, których celem jest ulepszanie metod leczenia chorób autoimmunologicznych, w tym m.in. RZS. Konsultacje lekarskie są bezpłatne i skierowane do osób, które spełniają następujące kryteria:

 • są pełnoletnie,

 • mają stwierdzone reumatoidalne zapalenie stawów,

 • występują u nich takie objawy, jak ból, sztywnienie i obrzęki stawów,

 • poszukują nowych metod terapeutycznych.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę