Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – jakie badania należy wykonać?
Reumatoidalne zapalenie stawów, nazywane potocznie artretyzmem, to choroba autoimmunologiczna, której objawy bywają wyjątkowo nieprzyjemne. Dotyka najczęściej osób pomiędzy 40. a 50. rokiem życia, jednak może wystąpić również w podeszłym wieku, a nawet u dzieci. Całkowite wyleczenie RZS nie jest możliwe przy obecnym stanie medycyny. Odpowiednie środki farmakologiczne, a także włączenie właściwej diety i rehabilitacji, mogą jednak pomóc w wyciszeniu skutków choroby.
RZS – objawy
RZS jest chorobą autoimmunologiczną, dotykającą tkanek łącznych organizmu. Objawy dzielą się na początkowe i takie, które występują na dalszym etapie rozwoju schorzenia. Do objawów wstępnych należą:
-
zmęczenie i osłabienie organizmu,
-
częste występowanie stanów podgorączkowych,
-
nadmierna potliwość skóry,
-
utrata apetytu,
-
spadek masy ciała.
Zaawansowane zapalenie stawów objawia się następująco:
-
symetrycznie występujące bóle w stawach,
-
degradacja chrząstki stawowej i nasad kości,
-
sztywność poranna.
Nieleczony artretyzm prowadzi do wystąpienia powikłań, które niekoniecznie dotykają układu kostnego pacjenta. Należą do nich m.in. zapalenie naczyń krwionośnych, włóknienie tkanki płuc, zapalenie ścięgien czy zmiany w narządach wewnętrznych.
RZS jest schorzeniem wykazującym cechy nawrotowości. Zwiększone ryzyko zachorowania zauważa się u osób uzależnionych od palenia tytoniu, mających niezbilansowaną dietę, pracujących fizycznie lub narażonych na długotrwały stres.
Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów polega na wprowadzeniu odpowiedniej farmakoterapii, a także diety i rehabilitacji.
RZS – badania
Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów są nieswoiste, co oznacza, że trudno połączyć je z tą chorobą w trakcie wstępnej diagnozy. Współczesna medycyna dysponuje jednak środkami i metodami, które pozwalają na dokonanie trafnej diagnozy już we wstępnej fazie rozwoju schorzenia. Należą do nich przede wszystkim badanie palpacyjne, a także badania obrazowe – ultrasonografia i rezonans magnetyczny.
Badanie palpacyjne polega na dotykaniu miejsc zmienionych chorobowo. Lekarz ocenia wielkość i kształt zmian reumatoidalnych, a także sprawdza ich liczebność. To badanie wstępne, z którego wnioski muszą zostać potwierdzone na dalszym etapie sporządzania diagnozy.
Ultrasonografia, czyli USG, to nieinwazyjna metoda diagnozowania chorób. Polega na emitowaniu fal ultradźwiękowych w kierunku obiektu, którego obraz chcemy zobaczyć na monitorze. Fale odbijają się od powierzchni narządu i wracają do odbiornika, a ich długość świadczy o kształcie obserwowanego obiektu.
Rezonans magnetyczny wykorzystuje pole magnetyczne wytworzone przez specjalnie przystosowany do celów medycznych elektromagnes. Fale radiowe oddziałują na komórki ciała pacjenta, a następnie zmieniają parametry magnetyzacji. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu narządów zmienionych chorobowo.
Centrum Medyczne Synexus przeprowadza badania kliniczne, których celem jest ulepszanie metod leczenia chorób autoimmunologicznych, w tym m.in. RZS. Konsultacje lekarskie są bezpłatne i skierowane do osób, które spełniają następujące kryteria:
-
są pełnoletnie,
-
mają stwierdzone reumatoidalne zapalenie stawów,
-
występują u nich takie objawy, jak ból, sztywnienie i obrzęki stawów,
-
poszukują nowych metod terapeutycznych.
tekst płatny