Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@
Aleutyna Kołos -wystapienie na Zlocie Sekcji E,erytów i Renistów w Łomży

Zlot Oddziałowych Sekcji Emerytów i Rencistów z okazji 100-lecia ZNP Łomża 08.06.2005 r.

Tak jak każdy człowiek, tak i każda organizacja chce mieć swoje urodziny, świętować je, zapraszać gości, rodzinę, przyjaciół, mieć okazję mówić o sobie, choć na chwilę stanąć w centrum życzliwego zainteresowania. Związek Nauczycielstwa Polskiego swój setny jubileusz obchodzi właśnie w obecnym 2005r. Dzisiejszy zlot Sekcji Emerytów i Rencistów byłego województwa łomżyńskiego jest również jedną z wielu imprez organizowanych w naszym Oddziale w roku 100 - lecia ZNP. Przygotowania do jubileuszu stulecia rozpoczęliśmy już w roku 2004. Pracujemy intensywnie nad wydawnictwem, które podejmuje próbę opisania historii Związku na ziemi łomżyńskiej.

W dniach 13-14 maja b.r. sesję pi. „ Książka bliżej ludzi" organizowała Oddziałowa Sekcja Bibliotekarska. Dziś swoje święto mają emeryci, we wrześniu spotkanie pokoleń organizować będą młodzi nauczyciele działający w Klubie Młodego Nauczyciela. Zakończymy obchody 100-lecia Związku w listopadzie uroczystą sesją i mam nadzieję „Balem Związkowca". Jest mi niezmiernie miło zakomunikować Szanownym Państwu, wszystkim koleżankom mi kolegom, że patronat honorowy nad obchodami 100-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży i powiecie łomżyńskim objęli:
Prezydent Łomży - Pan Jerzy Brzeziński i Starosta Łomżyński - Pan Wojciech Kubrak.
Dziękuję w imieniu wszystkich związkowców.
Sekcja Emerytów i Rencistów stanowi nieodłączną, integralną część potężnej organizacji, jaką jest ZNP. Jak wspomniała w swoim wystąpieniu Halina Gerwat - pierwsze sekcje emerytów i rencistów zaczęły powstawać przy oddziałach już w latach 60 -tych. Ich powstanie wynikało z potrzeby historii. Nasi związkowcy odchodzący na emeryturę czuli potrzebą działania na rzecz innych, chęć wspólnego spędzania czasu, pomagania innym.
O wartości każdej organizacji decydują ludzi, którzy w niej działają. Tak jest i w przypadku naszej Sekcji Emerytów i Rencistów. Wiele koleżanek i kolegów zasługuje na uznanie. O ich wielkim zaangażowaniu i ogromnej pracy społecznej mówiła już Helena Polewaczyk - obecna Przewodnicząca Oddziałowej Sekcji.
Ja nie będę tu dziś Państwu, koleżankom i Kolegom zdawać sprawozdania, czytać cyfr, wyników naszych osiągnięć, itp. Pozwolę sobie na osobistą refleksję nt. roli i znaczenia jaką odegrały w moim życiu kontakty i spotkania ze starszymi i bardziej doświadczonymi koleżankami i kolegami z Sekcji. Moje kontakty z naszą Oddziałową Sekcją rozpoczęły się właściwie w roku 1998, kiedy to jako nieopierzony /co również znaczy niedoświadczony/ działacz zostałam wybrana na wiceprezesa Zarządu Oddziału ZNP w Łomży.
Październik 2002 rok - pierwszy Dzień Nauczyciela /bo tu w Sekcji tak mówi się do dziś/ , w którym uczestniczyłam razem z Teresą Żelechowską -ówczesną Prezes Oddziału. Przyznaję niepokoiłam się, jak też zostanę przyjęta, nie znałam wówczas prawie tu nikogo. Ku mojemu zdumieniu przyjęto mnie niezwykle ciepło i życzliwie. Okazało się, że, że spotkałam znajome koleżanki. I.... już po godzinie nie czułam ani skrępowania, ani spięcia, czułam się jak wśród swoich. I zapamiętałam słowa M. Moraczewskiego, który zakomunikował: Koleżanko jesteś młodsza, ale my tu w związku mówimy sobie na Ty. Dla mnie to był zaszczyt i wyraz zaufania. Potem było spotkanie opłatkowe, które zaszczycił swoją obecnością Prezydent Jerzy Brzeziński. Ach te przepyszne potrawy wigilijne, ten podniosły nastrój Świąt Bożego Narodzenia i przepięknie śpiewane kolędy.
I... kolejne następne spotkania. Wszystkie uroczystości te mniejsze i te większe przygotowane starannie, przemyślane w szczegółach. Bo tu w Sekcji pamięta się i rozumie słowa Matki Teresy z Kalkuty, iż „nawet rzeczy małe trzeba robić z wielkim sercem". Tego właśnie uczyłam się na spotkaniach w Waszej Sekcji.

Współpraca z Sekcją, liczne rozmowy, kontakty dały mi bardzo dużo. Cenię sobie wasze uwagi i rady, wasze zaangażowanie, podziwiam za upór i determinację w wyjaśnianiu spraw trudnych tak jak np. problemów z Funduszem Świadczeń Socjalnych, cenię za chęć niesienia pomocy innym w potrzebie, w nieszczęściu i w chorobie. Uczę się od Was organizacji pracy pokonywania słabości, uśmiechu i radości na co dzień.
Życzę Koleżankom i kolegom - uczestnikom dzisiejszego zlotu zdrowia, wszelkiej pomyślności, życzę, abyście w pracy związkowej odnajdywali potrzebę i sens działania. Życzę kolejnych, udanych zlotów i kolejnych jubileuszy.
Z tego miejsca pragnę niezwykle serdecznie podziękować osobom, które miały ważny wpływ na organizację dzisiejszego zlotu
Dziękuję serdecznie Jego Magnificencji Rektorowi WSA - prof. Nadzwyczajnemu - J. Englerowi za okazaną pomoc i przyjęcie nas w gościnnych progach uczelni.
Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję Pani Bożenie Swięszkowskiej -Pełnomocnikowi Rektora WSA w Łomży za serce, zaangażowanie i okazaną pomoc w organizacji zlotu.
Bardzo, bardzo dziękuję Prezydentowi miasta Łomży za okazaną pomoc finansową w organizacji zlotu.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę