Czy doktor Chilińska stanęła do konkursu z Krynicką...?
- Każdy ma prawo zgłaszać się na to stanowisko, jeśli ma wykształcenie, doświadczenie i spełnia warunki konkursowe – odpowiada doktor nauk o zdrowiu Joanna Chilińska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży i prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP w Łomży, gdy pytamy, czy jest kandydatem w konkursie na nowego dyrektora szpitala, tj. następcę Mariusza Obryckiego. - Nie jestem zobowiązana informować o swoich planach zawodowych. Są to moje kwestie osobiste.
- Mam swoje prywatne plany w tym obszarze - zamiary, dotyczące zarówno aktualnie zajmowanego stanowiska, jak i stanowiska w przyszłości – wyjaśnia dr Joanna Chilińska, która wicedyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Łomży została na początku kadencji dyrektora Krzysztofa Bałaty, czyli od 2015 roku. Współpracowała z powodzeniem z kolejnymi dyrektorami: Romanem Nojszewskim i Mariuszem Obryckim, który w grudniu 2019 r. złożył rezygnację i ma kierować szpitalem do końca stycznia 2020. Urząd Marszałkowski w Białymstoku, jako organ prowadzący łomżyńskiego szpitala ogłosił konkurs na stanowisko nowego dyrektora. Zgłosiły się tylko dwie osoby, w tym była poseł partyjna PiS Bernadeta Krynicka, która potwierdziła w 4lomza.pl, że też wystartowała w konkursie. Kto jest drugim kandydatem formalnie okaże się, gdy zbierze się komisja konkursowa i otworzy dwie koperty z ofertami kandydatów. Póki co, we wtorek rano, nie było jeszcze wyznaczonego terminu posiedzenia komisji. Krążą plotki, kto miałby być kontrkandydatem byłej poseł w walce o fotel dyrektora szpitala. Najczęściej wskazywana jest obecna wicedyrektor szpitala ds. pielęgniarstwa.
- O kwestiach zatrudnienia, związanych z obsadą stanowisk w szpitalu, będzie można rozmawiać, kiedy zaistnieją rzeczywiste fakty – odsuwa pytanie dr Joanna Chilińska. - Na razie moje odczucia pozostawiam dla siebie. Żyjemy w wolnym kraju. Mamy prawo podejmowania prywatnych decyzji.
„Umie podjąć decyzję i zyskać tym szacunek”
Joanna Chilińska przez prawie 17 lat była pielęgniarką oddziałową oddziału chorób wewnętrznych, zanim została wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego imienia Kardynała Wyszyńskiego w Łomży. Doktorat nauk o zdrowiu obroniła w 2012 r., natomiast prodziekanem do spraw dydaktyki Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP została w roku 2017. - Moje motto życiowe jest proste: nie czynić niczego złego drugiemu człowiekowi – zamyka dyskusję o zamiarach i planach zawodowych dr Chilińska.
- To nie jest kobieta, której w naszym szpitalu wszystko jedno – opowiadają o wicedyrektor Joannie Chilińskiej współpracownicy, prosząc o niepodawanie ich nazwisk. - Jest osobą bardzo pracowitą i zaangażowaną we wszystko, co robi w naszej firmie. Kompetentna w pielęgniarstwie i nie pozwala innym wejść sobie na głowę. Jest rzeczowa, konkretna i zdecydowana. Nie składa pustych obietnic pracownikom. Wymagająca wobec otoczenia, ale sama również jest słowna i solidna. Ceni ludzi z kwalifikacjami i charakterem, zwłaszcza umiejących zabrać głos w dyskusji i odważnie mówić na temat. Potrafi rozmawiać z ludźmi, zrozumieć ich sytuację, pożartować, lecz umie być zasadnicza i postawić na swoim, aby nie było anarchii. Nie jest zapatrzona w siebie ani „opancerzona”, uważnie słucha argumentów, próbuje przekonać do swych racji. Umie podjąć decyzję i zyskać tym szacunek.
Z uznaniem o wicedyrektor Chilińskiej wyraża się również Katarzyna Jarocka, przewodnicząca w łomżyńskim szpitalu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. - Była moją wykładowczynią na studiach magisterskich, bardzo dobrze tamten czas wspominam – mówi magister Jarocka. - O doktor Chilińskiej można mówić w samych superlatywach. Wykształcona, na poziomie, nie mam do niej żadnych zastrzeżeń. W szpitalu sprawdziła się świetnie na stanowisku kierowniczym, również pod nieobecność dyrektorów naczelnych. Bardzo mądra i odpowiedzialna. Kompetentna i pracowita. O takich ludziach mówi się: właściwy człowiek na właściwym miejscu.
Mirosław R. Derewońko