E-recepta w Podlaskiem zaczęła się w Łomży
Obecnie e-recepty wystawia około 2 200 podlaskich lekarzy z 440 placówek medycznych w 41 miejscowościach województwa. - Liczby te każdego dnia rosną, ponieważ do systemu e-zdrowie (P1) dołączają kolejne podmioty – informuje Rafał Tomaszczuk, rzecznik oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku. Najstarszy podlaski pacjent, który otrzymał e-receptę miał 109 lat, zaś najmłodszy – 4 dni. Pierwsza podlaska e-recepta została wystawiona 23. listopada 2018 r. w Łomżyńskim Centrum Medycznym, które ponad 20 lat temu założył doktor Waldemar Pędziński.
Do końca grudnia 2019 r. w województwie podlaskim 323 704 pacjentów otrzymało e-recepty. Od czasów łomżyńskiego debiutu o wiele inteligentniejszego ekwiwalentu recepty papierowej łącznie wystawionych zostało 1 milion 860 tysięcy 287 e-recept. - Najczęściej na e-receptach wystawiane są leki obniżające ciśnienie tętnicze, stosowane w leczeniu stanów niedoboru potasu, a także w leczeniu hiperurykemii – objaśnia Rafał Tomaszczuk z NFZ, przypominając liczne zalety e-recepty. Może być wystawiona po konsultacji z lekarzem bez wizyty w gabinecie, a lekarz może wystawić e-receptę na cały rok: gdy partia leków się skończy, pacjent wykupi kolejną. E-recepta korzystna jest dla chorych przewlekle: każda zrealizowana recepta, zarówno elektroniczna, jak papierowa, jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl, więc osoba przewlekle chora może pokazać listę leków lekarzowi. - To pomocne w kontynuacji leczenia choroby przewlekłej i przy leczeniu kilku różnych chorób – tłumaczy rzecznik. - Lekarz wypisze leki, które nie wchodzą w interakcje. E-recepta jest czytelna, nie trzeba na niej pieczątki lekarza, nie można jej zgubić ani zniszczyć: jeśli zgubi się wydruk, e-recepta znajduje się na Internetowym Koncie Pacjenta i będzie dostępna po zalogowaniu. Poszczególne leki można kupić w innej aptece, zachowując refundację. E-receptę da się wysłać SMS-em, a kupująca za pacjenta osoba musi podać numer jego PESEL i 4- cyfry kodu z e-recepty. Dzięki IKP, można sprawdzać dawkowanie leków swoich i dzieci do 18. r.ż.
Od 8. stycznia obowiązuje wystawianie recept w postaci elektronicznej, jednak recepty papierowe będą wystawiane nadal, m.in., dla osób o nieustalonej tożsamości. Lekarzom nie grożą za to karami.
E-recepta na TIP i w oddziale NFZ
- Uruchomiliśmy nową usługę w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP) oraz w oddziałach wojewódzkich NFZ – przekazuje rzecznik podlaskiego NFZ. - Personel medyczny, czyli lekarze i farmaceuci, który wystawia i realizuje recepty elektroniczne, może liczyć na wsparcie techniczne ze strony konsultantów infolinii i stacjonarnie przez pracowników NFZ w oddziałach wojewódzkich. Udzielają oni fachowej pomocy w zakresie e-recepty, a także przepisów, które regulują ordynację lekarską oraz sprawozdawczość apteczną. - Zapraszamy codziennie, do 20. stycznia, w godzinach pracy urzędu od 8. do 16. do naszej siedziby w Białymstoku przy ulicy Pałacowej 3 – zachęca Rafał Tomaszczuk. Do dyspozycji personelu medycznego są pracownicy w pokoju nr 202 i pod numerami telefonów: 85 745 95 06 oraz 85 745 95 22.
Mirosław R. Derewońko