Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

W sobotę Dzień Otwarty w Onkologii

Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym oraz Szpital Wojewódzki w Łomży organizują po raz kolejny Dzień Otwarty w Onkologii. W ramach tego będą się odbywały porady lekarzy onkologów, a w razie potrzeby kobiety będą kierowane na mammografie lub USG.

Celem akcji jest edukacja zdrowotna społeczeństwa, mająca przekonać o korzyściach z profilaktyki przeciwnowotworowej, a także o tym, że warto troszczyć się o swoje zdrowie i brać udział w badaniach profilaktycznych. W Polsce stale rośnie zachorowalności na nowotwory. Szacuje się, że co roku stwierdzanych jest 155 tysięcy nowych zachorowań i niestety 93 tysiące zgonów.
W jutrzejszej akcji Dzień Otwarty w Onkologii w szpitalu w Łomży można wziąć udział bez skierowania od lekarza i bez dokumentacji medycznej. W godzinach od 8.00 do 13.00 w Poardni Onkologicznej na pierwszym piętrze budynku szpitala przy al. Piłsudskiego dyżurować będzie dwoje lekarzy: dr Katarzyna Szymańska i dr Grzegorz Maciorowski. Skorzystać będzie można z wizyty u onkologa oraz z badań profilaktycznych - usg lub mammografia. 

Lekarze podkreślają, że nie istnieje żaden pewny, sprawdzony sposób na uniknięcie zachorowania na nowotwór. Unikanie pewnych zachowań, może jednak zmniejszyć szanse na chorobę. Blisko 30% nowotworów jest powiązane z paleniem tytoniu. Także zwiększa ryzyko zachorowania na pewne typy nowotworów. Niebezpieczne jest promieniowanie UV, które zwiększa ryzyko powstania raków skóry. Również ubogo błonnikowa dieta wpływa na wzrost ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Lekarze zalecają utrzymanie stałej masy ciała, spożywanie świeżych warzyw i owoców, oraz ograniczenie czerwonego mięsa. 
Zalecają także stosowanie szczepionki przeciwko wirusom mogącym powodować rozwój pewnych typów nowotworów np. szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), mogącemu prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy czy też przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (jako prewencja raka wątrobowokomórkowego).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę