Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Będą bezpłatne szczepienia przeciwko grypie

Główne zdjęcie
fot. gis.gov.pl

Od poniedziałku seniorzy z Łomży będą mogli zapisywać się na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Szczepienia, na zlecenia władz miasta, będą realizowały: Łomżyńskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. (ul. kard. Wyszyńskiego 9) oraz Specjalistyczne Centrum Medyczno – Rehabilitacyjne przy Polskiej Grupie Farmaceutycznej Sp. z o.o. (ul. Piłsudskiego 82).

Program jest skierowany do mieszkańców Łomży w wieku 60+, posiadających Łomżyńską Kartę Seniora lub objętych wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Każda osoba zostanie zaszczepiona czterowalentną szczepionką przeciw grypie, zgodnie z obowiązującą procedurą i zaleceniami producenta. Na realizację tego zadania w przeciągu dwóch lat Miasto Łomża wyda kwotę 270 tys. zł. 

Zapisy na szczepienia będą prowadzone od  poniedziałku 14 października br. na parterze Urzędu Miejskiego (Stary Rynek 14) obok stanowiska asystenta osób starszych i niepełnosprawnych. Można będzie ich dokonać również telefonicznie pod numerem 86 2156887. Przy zapisach należy podać imię i nazwisko, numer Łomżyńskiej Karty Seniora (lub decyzji MOPS), Pesel oraz telefon kontaktowy i adres zamieszkania. 

Grypa jest groźna
Grypa sezonowa jest wywoływana najczęściej przez jeden z 3 dominujących szczepów wirusa i przechorowanie spowodowane jednym typem wirusa nie daje odporności wobec pozostałych szczepów. Tak więc zachorować na grypę można nawet kilka razy w ciągu roku. Szczepionki zawierają natomiast antygeny 3 aktualnie krążących w środowisku szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem, lecz samych zachorowań nie powodują, ponieważ nie zawierają całego wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty.

Co zrobić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

 • zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie,
 • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
 • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
 • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk, – jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
 • w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
 • unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym – zwłaszcza podczas dłuższych podróży,
 • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza.

W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

cz
cz, 10 października 2019 14:46
Data ostatniej edycji: cz, 10 października 2019 14:59:16

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę