Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Po 400 000 zł na karetki w Łomży, Grajewie i Kolnie

- Ładną mamy ściankę! - pochwalił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński duży, jasny ekran, jaki zasłonił wiatę garażową z zasłużonym ambulansem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. Ścianka stanęła na czas podpisania umów o przekazaniu po 400 tys. zł stacjom w Łomży i Grajewie przez wiceministra i Mikołaja Czajkowskiego, zastępcę dyrektora WSPR w Łomży. Są to pieniądze na zakup nowych karetek w ramach rządowego programu wymiany ambulansów. Po kilku krótkich przemowach ściankę i mównicę z materiału złożono, by pojechać do stacji w Kolnie.

Z pomocą wiceministra zdrowia ustawiono ściankę, na tle której stanęli również wojewoda Bohdan Paszkowski, dwójka łomżyńskich parlamentarzystów: Lech A. Kołakowski i Bernadeta Krynicka i przedstawiciele pracowników – m.in., przełożona pielęgniarek Ewelina Potaś i ratownik medyczny Krzysztof Szuba. Leciutki wiatr i nierówne podłoże asfaltowe sprawiały, że ścianka do pozowania  początkowo trochę się chwiała, ale okazała za krótka, żeby mogli przed nią stanąć wszyscy chętni...

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że program w tegorocznej edycji obejmuje zakup 200 nowych karetek w Polsce, w tym 9 w województwie podlaskim. Łomżyńska WSPR na stacjach w: Łomży, Grajewie, Kolnie, Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem i Ciechanowcu ma łącznie 13 ambulansów. 12 funkcjonuje w systemie całodobowym, 1 w Nowogrodzie od godz. 8. do 20. - W mojej karierze 20 letniej nie zdarzyło się, żebyśmy dostali takie prezenty – podziękował dr Mikołaj Czajkowski. Wiceminister stwierdził, że przeciętnie ambulans w kraju ma 1500 wyjazdów rocznie do chorych i wypadków, co oznacza ok. 3 milionów 200 tys. akcji ratunkowych. W Łomży i Grajewie ambulanse mają ponad 7 lat i zasłużyły na wymianę, jak co trzeci ambulans w Polsce. W skali kraju to koszt ok. 80 mln zł. W programie rządowym zakłada się wymianę karetki po 5 latach. 

Wiceminister Cieszyński nazwał „sercem systemu” ratownictwa medycznego lekarzy, pielęgniarki i ratowników. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łomży zatrudnia na etatach łącznie prawie 200 pracowników, w tym: 6 lekarzy w Łomży, 5 w Grajewie, 4 w Kolnie, 4 w Zambrowie, 4 w Wysokiem Mazowieckiem i Ciechanowcu. Rządowy program wymiany ambulansów nie narzuca, jakiej firmy i w jakiej cenie mają być nowo zakupione karetki – każdy z dysponentów samodzielnie wyda 400 tysięcy. Wiceminister zdrowia liczy, że w 2020 r. znajdą się dodatkowe fundusze na nowy tabor, bo od jego niezawodności, szybkości i wyposażenia zależy życie Polaków. Poseł Lech Antoni Kołakowski (PiS) dziękował w imieniu mieszkańców regionu za 1, 2 mln złotych na nowe karetki.

 Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę