Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Cegiełka silikatowa do rozwoju gospodarki

- Sądzę, że przez ten nowo otworzony zakład dokładamy niewielką cegiełkę silikatową do rozwoju polskiej gospodarki – mówił Jerzy Michalak, prezes PPB PREFBET w Śniadowie otwierając nowy zakład produkcji innowacyjnych wyrobów silikatowych. - To największa inwestycja w historii firmy Prefbet Śniadowo – dodawał podając, że kosztowała około 16 mln zł, ale około 6 mln zł to unijna dotacja. Dzięki nowemu zakładowi wzrost zatrudnienia Prefbecie zwiększy się o niecałe 7%, a wzrost przychodów firmy ma wynieść co najmniej 21%.

Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów PREFBET Sp. z o.o. powstało 30 czerwca 1992 roku w wyniku przekształcenia Przedsiębiorstwa Przemysłu Betonów „Prefabet – Śniadowo” w spółkę pracowniczą. Dziś jest czołowym producentem najwyższej jakości betonu komórkowego, betonu towarowego i wyrobów betonowych. Nowy, wyświęcony we wtorek przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, zakład powstał w 14 miesięcy jako realizacja projektu dofinansowanego środkami unijnymi z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Prefbet dzięki współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą stał się producentem „innowacyjnych wyrobów”. Silikatowe pustaki z tego zakładu charakteryzują się podwyższoną izolacyjnością akustyczną i wytrzymałością na ściskanie.
- Zdolność produkcyjna zakładu szacowana jest na poziomie 55-65 tysięcy metrów sześciennych rocznie – mówił prezes Michalak. 
Zakład zwiększa moce produkcyjne firmy w tej gamie wyrobów o 30-40%. Bloczki silikatowe, z których można budować domy, powstają tu w przeciągu 24 godzin - „od zestawienia surowców do gotowego produktu na paletach”. Jak tłumaczył prezes Michalak, do obsługi zakładu, w systemie pracy ciągłej – 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę, potrzebne jest zatrudnienie 12 osób. - W tej chwili jest takie zapotrzebowanie, więc zapewne tak będziemy pracować – dodawał prezes zaznaczając, że „jeśli chodzi o branżę budowlaną, to kryzysu nie widać”. - Dobra koniunktura, sytuacja na rynku budowlanym oraz inwestycje infrastrukturalne jakie mają miejsce w otoczeniu firmy mobilizują nas do dalszych działań inwestycyjnych.
W ciągu następnych dwóch lat, także przy wsparciu środkami unijnymi, i we współpracy z Politechniką Krakowską oraz Politechniką Warszawską, Prefbet planuje zrealizować inwestycje za ponad 17 mln zł. Dofinansowanie unijne ma wynieść ponad 9,2 mln zł. 

Zarobią na Via Baltica 
Poza tym firma prowadzi także inwestycje niezależne od unijnych dotacji. W związku z rozpoczętą budową Via Baltica rozbudowuje swoją bocznicę kolejową.
- Jako jedyni w tym regionie mamy możliwość przyjmowania transportu kolejowych wahadłowych, czyli kruszyw, jakie będą łamane, wykorzystywane do budowy Via Baltica. Szczególnie kruszywo do budowy mostów i elementów konstrukcyjnych musi być ściągane z Dolnego Śląska. Nie ma innej możliwości transportowej, jak tylko koleją – mówił prezes wskazując, że nie ma innej możliwość niż przerzucenie go przez Śniadowo i Prefbet. - Ponieważ ma być to również droga betonowa, stąd również dobudowujemy silosy, żeby przyjąć dodatkowe pełnowahadłowe transporty cementu - dodaje zaznaczając, że Prefbet na rzecz firm budujących Via Baltica chce świadczyć usługi w zakresie przyjmowania go i załadunku.

Prefbet zmienia Śnidowo
Prefbet to największy pracodawca w gminie, jeden z większych w powiecie łomżyńskim i zachodniej części województwa podlaskiego. Na otwarcie nowego zakładu firmy przyjechali samorządowcy i politycy łącznie z parlamentarzystami i wojewodą podlaskim. Przyjmujący od nich gratulacje prezes Prefbetu zapowiadał, że wspólnie z wójtem gminy Śniadowo Rafałem Pstrągowskim rozpoczęli działania, aby w ciągu najbliższych 2 lat mieszkańcom Śniadowa, i firmie umożliwić przejście na opalanie gazem LNG.

Foto:
Foto:
Foto: Magdalena Szymańska, skrzypaczka
Foto: Magdalena Szymańska, skrzypaczka
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Magdalena Szymańska, skrzypaczka
Foto: Magdalena Szymańska, skrzypaczka
Foto:
Foto: Jerzy Michalak, prezes PPB PREFBET w Śniadowie
Foto: Jerzy Michalak, prezes PPB PREFBET w Śniadowie
Foto: Jerzy Michalak, prezes PPB PREFBET w Śniadowie
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Bp Janusz Stepnowski, ordynariusz łomżyński
Foto: Bp Janusz Stepnowski, ordynariusz łomżyński
Foto:
Foto: Bp Janusz Stepnowski, ordynariusz łomżyński
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Antoni Chojnowski, przewodniczący Rady Nadzorczej
Foto: Jerzy Michalak, prezes PPB PREFBET w Śniadowie
Foto:
Foto: Magdalena Szymańska

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę