Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

HIV i AIDS

Główne zdjęcie
Zakażenia HIV w 2018 roku w województwie podlaskim.

W ubiegłym roku w województwie podlaskim zgłoszono 27 nowo wykrytych zakażeń HIV. Trzy z nich były w Łomży i najbliższej okolicy. Podobnie jak w całym kraju najwięcej nowych rozpoznań zakażenia HIV rejestrowanych jest w grupie MSM - men who have sex with men, czyli mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami. W 2018 r. w województwie zarejestrowano 10 takich zakażeń, tj. 37% Średnia wartość tego wskaźnika dla Polski w 2016 r. wynosiła 73,4%.

Informacje o liczbie zakażeń HIV i zachorowań AIDS Ocena stanu sanitarnego województwa podlaskiego znajdują się przyjętej przez Sejmik ocenie stanu sanitarnego województwa podlaskiego. Dokument opracował Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku. 
W Polsce istnieje terytorialne zróżnicowanie pod względem raportowanej prawdopodobnej drogi transmisji zakażenia HIV. W województwie podlaskim odsetek nowo zgłoszonych zakażeń HIV na tle Polski w grupie mężczyzn mających kontakty homoseksualne (MSM) jest niższy od średniej wartości dla Polski, wyższy zaś wśród osób zakażonych na drodze kontaktów heteroseksualnych oraz przyjmujących środki odurzające w iniekcjach (IDU).
W województwie podlaskim zgłoszono 27 nowo wykrytych zakażeń HIV, w tym u mężczyzn – 21 przypadków (78%), u kobiet – 6 przypadków (22%). Zakażenia najczęściej dotyczyły osób w wieku 20-29 lat (9 przypadków), następnie 30-39 lat (6 przypadków), 40- 49 lat i 50-59 lat (po 5 przypadków) oraz 2 przypadki u osób powyżej 60 roku życia. 
W 81% zgłoszonych przypadków określono prawdopodobną drogę transmisji zakażenia.
Przyjmowanie środków odurzających w iniekcji, jako prawdopodobnej drogi transmisji wśród nowych zakażeń HIV odnotowano w 4 przypadkach, tj. 15% ogólnej liczby. Zakażenia na drodze  kontaktów heteroseksualnych odnotowano u 8 zakażonych (tj. 29% przypadków) i były częstszą  przyczyną transmisji wirusa w porównaniu do średniej dla Polski (19,7% w 2016 r.). Znaczenie kontaktów heteroseksualnych w transmisji HIV w województwie w ostatnich latach spada, tj. z 55,5% w 2016 r. do 29% w 2018 r. Podobnie jak w całym kraju najwięcej nowych rozpoznań zakażenia HIV rejestrowanych jest w grupie MSM (men who have sex with men, mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami). W 2018 r. zarejestrowano 10 takich zakażeń, tj. 37%, przy czym średnia wartość dla Polski w 2016 r. wynosiła 73,4%.

W 2018 r. w województwie podlaskim rozpoznano 3 przypadki AIDS oraz odnotowano 1 zgon z powodu AIDS. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę