Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Kardiologia i rehabilitacja kardiologiczna po remoncie

Po 14-miesięcznej przebudowie i przeprowadzce powróciły na 5. piętro Szpitala Wojewódzkiego w Łomży oddziały: kardiologiczny z pododdziałem intensywnej opieki kardiologicznej i rehabilitacji kardiologicznej. Ogromna inwestycja wraz z zakupem sprzętu do leczenia chorób układu krążenia kosztowała blisko 11 i pół miliona złotych, z czego 6 mln 800 tys. zł stanowiła dotacja ze środków unijnych w ramach RPO. - To trudny dla nas rok z powodu remontu, co sprawiło, że pracowaliśmy w mniej dogodnych warunkach - mówi dr Anna Markowska, p.o. ordynatora kardiologii, na której leczy się corocznie około 2 500 pacjentów. - Oprócz tego, w tym roku nastąpiła redukcja personelu lekarzy i pielęgniarek. Wpłynęło to na znacznie większe, niż dotychczas, obciążenie obowiązkami.

- Na czas remontu kardiologia zajęła miejsce laryngologii na 7. piętrze, laryngologia skorzystała na 3. piętrze z gościnności chirurgii i częściowo urologii, a onkologia z części oddziału dziecięcego – tłumaczy komplikacje przestrzenne układanki z organizacją remontowego przedsięwzięcia Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora ds. systemu zarządzania jakością i akredytacji. Oddział kardiologii ma 37 łóżek dla chorych, w tym 10 łóżek opieki intensywnej, a oddział rehabilitacji kardiologicznej – 13. Lekarzy w pionie kardiologii pracuje dziesięcioro: troje kardiologów przyjmuje w poradni, a siedmioro leczy na oddziale: czterech kardiologów, jeden endokrynolog, dwóch specjalistów chorób wewnętrznych. Przeprowadzili oni tylko w 2019 r. ok. 400 zabiegów z diagnostyki inwazyjnej, tzw. koronarografii, i ok. 300 zabiegów stentowania - udrażniania tętnicy wieńcowej (stent - sprężynka, wewnętrzne rusztowanie dla naczynia, ułatwiające przepływ krwi). - Wykonaliśmy też w tym roku około 40 implantacji stymulatorów serca – wylicza dr Anna Markowska. - W oddziale wykonujemy zabiegi: ablacji; implantacji kardiowerterów, przerywających migotanie komór; wszczepienia CRT, urządzeń poprawiających funkcję lewej komory. Ale remontowe niedogodności przeszły do historii.

Mają zawał po zawale i... samobójczo palą 
Zdaniem dr Markowskiej, po remoncie wystrój oddziału jest „bardzo elegancki, ładny i przyjazny pacjentom”. Dominują biel, delikatne szarości i ożywczy kolor limonki, wzbogacone na OIOK-u barwami fuksji. Kolorystyka korytarza koreluje z punktem pielęgniarskim. W każdej z 2-, 3- lub 4-osobowych sal jest łazienka z umywalką, prysznicem i toaletą, gdy przed przebudową toalety były dwie - na cały oddział. OIOK zyskał nowoczesne osprzętowienie: monitory kontroli stanu pacjenta i obserwacyjne, klimatyzację, rolety zewnętrzne i zapewniające intymność zasłony między łóżkami,  sterowanymi automatycznie. Przybyły też nowe: echokardiograf i bieżnia do testów wysiłkowych. W trakcie urządzania jest sala zabiegowa do elektrofizjologii, implantacji rozruszników serca, CRT i ICD... Najnowocześniejszy sprzęt i najlepsi lekarze nie poradzą sobie z niesubordynacją chorych, lekceważących zalecenia specjalistów. - Zdarzają się nam pacjenci 40-, 50- czy 60-letni po zawale, którzy mają stenty i trafiają z kolejnym zawałem, a nadal palą papierosy – martwi się lekarka, która życie zawodowe poświęciła ratowaniu ludzi przed konsekwencjami ostrych zespołów wieńcowych i chorób kardiologicznych - od starego szpitala z czasu dr. Tadeusza Wierzbowskiego (1935 - 1998).

Miliony dla kardiologii i zero dla onkologii 
Projekt przebudowy kardiologii i rehabilitacji kardiologicznej zaczął się w marcu 2017 i wymagał przygotowania dokumentacji aplikacyjnej o fundusze i projektów technicznych, co zaowocowało w listopadzie podpisaniem umowy na prace i zakupy o wartości 11 mln 468 tys. 694 zł 86 gr. Wydatki kwalifikowane wynosiły prawie 8 mln zł, z czego 85 % stanowiło dofinansowanie z RPO – 6 mln 800 tys. zł, zaś wkład własny szpitala 15 % – 1 mln 200 tys. zł. Ponadto wkład szpitala na wydatki niekwalifikowane miał wynosić 3 mln 470 tys. zł, ale w finale ze środków własnych szpital zapłacił 145 tys. zł, natomiast Urząd Marszałkowski w Białymstoku – czyli organ prowadzący placówki w Łomży – przekazał łączną dotację na wydatki kwalifikowane i niekwalifikowane 4 mln 520 tys. zł. Cena sprzętu oddziałów i poradni to ok. 4 mln 582 tys. zł, a dofinansowanie UE - 3 mln 580 tys. zł. 
Inwestycja w leczenie serc i układów krążenia Polaków była współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO województwa podlaskiego na lata 2014 – 2020. - Remontów i wymiany wyposażenia potrzebują wszystkie pozostałe oddziały, ponieważ nasz szpital przez 23 lata od oddania do użytku głównego budynku w wielu miejscach potrzebuje i odświeżenia, i unowocześnienia – ocenia Hanna Majewska – Dąbrowska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. W ciągu kilku ostatnich lat kilka innych oddziałów doczekało się remontów generalnych i nowoczesnego wystroju oraz wymiany lub uzupełnienia aparatury: ginekologia, położnictwo, trakt porodowy, noworodki, nefrologia i stacja dializ, przeniesione ze szpitala zakaźnego oddział płucny i zakaźny oraz szpitalny oddział ratunkowy. - Ostatnio najbardziej liczyliśmy na remont onkologii i laryngologii. Niestety, nie dostaliśmy na remonty żadnego dofinansowania – kończy wicedyrektor.

Zasilanie awaryjne szpitala działa
Gdy finalizowano prace wykończeniowe i przeprowadzki pionu kardiologicznego, szpital w Łomży przeszedł z sukcesem audyt zewnętrzny firmy TUV Nord, potwierdzając spełnienie wymagań ISO 9001 : 2019. - Nasz szpital w 2018 r. przechodził recertyfikację na nową wersję tej normy i uzyskał certyfikat ISO na trzy lata – tłumaczy pełnomocniczka Jolanta Gryc. - Wiąże się to z corocznymi audytami, badającymi, między innymi: poprawność nadzoru nad aparaturą medyczną i przyrządami pomiarowymi, utrzymanie zasilania awaryjnego w energię elektryczną, wodę i gazy medyczne oraz realizację umów szpitala z firmami i dostawcami zewnętrznymi. Nie było niezgodności z normami ISO w zakresie warunków przechowywania i bezpieczeństwa gmachu głównego i obiektów. Szpital w Łomży posiada ponadto Certyfikat Akredytacyjny, nadany w lutym 2018 przez ministra zdrowia.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto: Zespół lekarzy i pielęgniarek oddziału kardiologicznego z pododdziałem intensywnej opieki kardiologicznej i rehabilitacji kardiologicznej szpitala w Łomży.
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę