Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Zalety kupowania eko żywności

Wszyscy wiemy, że prowadzenie zdrowego trybu życia jest niezwykle ważne. Coraz więcej ćwiczymy i coraz częściej zwracamy uwagę na to, co jemy. W związku z tym na popularności zyskała żywność ekologiczna. Czym jest i jakie ma zalety?

Żywność ekologiczna - czym się różni od innych produktów?

Żywność ekologiczna produkowana jest według ściśle określonych zasad. Gospodarstwa, które zajmują się jej uprawą muszą kontrolować każdy etap. Od produkcji, przez przechowywanie i przetwarzanie, aż po dystrybucję. Wszystkie te etapy mają swoje regulacje, których należy przestrzegać, aby żywność została uznana za ekologiczną.

Zasadnicza różnica w uprawie eko żywności polega na tym, że nie stosuje się w niej pestycydów ani innych syntetycznych środków (np. nawozów). Można korzystać jedynie z naturalnych nawozów oraz biologicznych preparatów (np. na ochronę roślin przed szkodnikami). W ekologicznej hodowli zwierząt nie można natomiast używać antybiotyków, podawać hormonów, stosować GMO.

Zalety kupowania żywności ekologicznej

1. Jest bogatsza w wartościowe składniki

Naturalne metody uprawy żywności ekologicznej sprawiają, że jest ona bogatsza w cenne składniki pokarmowe. Nie ma w niej sztucznych dodatków, które ograniczają ilość witamin czy minerałów. Wynika to również z tego, że żywność ekologiczna jest minimalnie przetwarzana.

2. Nie zawiera potencjalnie szkodliwych składników

W żywności nie brakuje konserwantów i innych dodatków chemicznych, które budzą duże wątpliwości. Do myślenia daje choćby fakt, że wielu nie zaleca się podawania dzieciom. W związku z tym żywność ekologiczna jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Nie zawiera żadnych konserwantów i chemii.

3. Jest przyjazna środowisku

Produkcja zwykłej żywności szkodzi środowisku na wiele sposobów. Problemem nie jest jedynie chemia, która pogarsza jakość gleby i niszczy mikroorganizmy. Coraz więcej kontrowersji wzbudza choćby hodowla zwierząt, która odpowiada za produkcję większości zanieczyszczeń. Podczas gdy w tym temacie powstaje coraz więcej sporów, żywność ekologiczna wspiera ekosystem. Uprawiana jest w sposób zgodny z naturą i dba zarówno o bogactwo życia w glebie, jak i o jakość jej struktury.

4. Zwierzęta w hodowli ekologicznej umierają humanitarnie

Chociaż zasady hodowlane są dość restrykcyjne, często dochodzi do licznych nadużyć. Przepełnione klatki, w których zwierzę nie może się poruszyć, czy agresja pracowników to prawie norma. Hodowla ekologiczna nie produkuje mięsa masowo, a zwierzęta traktowane są bardziej humanitarnie. Mają zapewnioną swobodę poruszania, stały dostęp do paszy i rozwijają się bezstresowo do czasu, aż osiągną odpowiedni wiek.

Wady żywności ekologicznej?

Wobec licznych zalet eko żywności, można się zastanowić nad tym, czy ma ona jakieś wady. Wśród nich należy na pewno wymienić stosunkowo małą dostępność tego typu produktów. Stacjonarnie można je dostać właściwie tylko w sklepach ekologicznych. Polecamy więc robienie zakupów w sieci, np. przy okazji kupowania innych produktów w supermarkecie online Bdsklep.pl.

Inną wadą eko żywności może być jej cena. Jest relatywnie wyższa od alternatywnych produktów, ale warto wiedzieć, że w sklepach internetowych nietrudno o promocje. Nie zawsze jest to zatem duży koszt.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę