Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Więcej pieniędzy z województwa na remont „zakaźniaka”

Główne zdjęcie
Budynek starego "zakaźniaka", który będzie wyremontowany pod potrzeby WOPiTU i nowego zakładu opiekuńczo-leczniczego

Władze województwa podlaskiego zdecydowały się dołożyć kolejne 6 mln zł, zwiększając swoje zaangażowanie do 14 mln zł, tak by mógł rozpocząć się kompleksowy remont budynku po oddziałach zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Marii Skłodowskie – Curie. Decyzję o zwiększeniu środków podjął zarząd województwa na dzisiejszym posiedzeniu. - To była jedyna możliwość, aby zacząć i skończyć ten remont – mówi Marek Olbryś, wicemarszałek województwa. Dawny „zakaźniak” ma być przystosowany do potrzeb Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Powstanie tu także zakład opiekuńczo-leczniczy na 30 łóżek.

Budynek po oddziałach zakaźnych szpitala, w samym środku Łomży przy ul. Marii Skłodowskie – Curie, stoi nieużytkowany już od 6 lat. W ubiegłym roku władze samorządowe województwa przekazały go na potrzeby Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień, który mieści się przy ul. Rybaki. Po remoncie „zakaźniaka” to ma być nowa siedziba łomżyńskiego WOPiTU, który ma rozszerzyć swoją działalność także przez utworzenie zakładu opiekuńczo-leczniczego. 

Aby wyremontować i dostosować do nowych potrzeb stary „zakaźniak” potrzebne jest ponad 20 mln zł. Wcześniej informowaliśmy, że łącząc trzy źródła finansowania: samorząd województwa, rząd Polski i środki unijne udało się wygospodarować ok. 15 mln zł. Najwięcej pieniędzy – około 8 mln zł miało pochodzić kasy samorządu województwa. Niestety w dwóch przetargach na wyłonienie wykonawcy remontu oferty były znacznie powyżej zabezpieczonych środków. Na same prace remontowe chciano wydać ok. 14 mln zł, ale najtańsze oferty zaczynały się do ok. 20 mln zł. Po powtórzeniu przetargu i kilku tygodniach zastanawiania się władze województwa zdecydowały się dołożyć brakujące 6 mln zł, tak by dyrektor WOPiTU mogła rozstrzygnąć przetarg i wyłonić wykonawcę remontu. Ostateczną decyzję podjął we wtorek zarząd województwa podlaskiego. 
- Sytuacja jest dosyć ciężka. Kosztorys jest wygórowany, ale z uwagi na to, że nie zanosi się na poprawę na rynku budowlanym, a po drugim przetargu kwota zmniejszyła się o 1 mln zł, uznaliśmy, że więcej nie da się już zaoszczędzić i postaraliśmy wygospodarować w budżecie samorządu województwa brakujące środki  - mówi wicemarszałek Marek Olbryś. - Cieszę się, że dyrektor WOPiTU będzie mogła podpisać umowę z wykonawcą, a dzięki temu uda się także wykorzystać przyznane z Budżetu Państwa 5,6 mln zł na remont.  

Wykonawcą prac remontowych starego „zakaźniaka” ma być firma Pożarski Budownictwo z Białegostoku. Prace w Łomży wyceniła na 19 mln. 904 tys. 441 zł i 90 gr. Zgodnie z wymaganiami prace remontowe mają zakończyć się 31 sierpnia 2020 r., tak by jeszcze w przyszłym roku przeniósł się tu WOPiTU oraz rozpoczął działalność nowy zakład opiekuńczo-leczniczy. 
- Szczególnie cieszę się z powstania tego zakładu opiekuńczo-leczniczego. To bardzo ważna inwestycja w Łomży. Powstanie zakład, w który będzie dysponował 30 łóżkami, jakich w Łomży dotychczas nie ma  - mówi wicemarszałek Olbryś.

Zakład opiekuńczo-lecznicy przyjmuje osoby, które mają zakończony proces leczenia, nie wymagają hospitalizacji, a jednocześnie ich stan zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie. Celem działalności ZOL jest przywrócenie pacjentowi możliwie jak największej sprawności fizycznej oraz psychicznej, co w przyszłości pozwoli mu na samodzielne funkcjonowanie w warunkach domowych. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę