Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Kleszcze już atakują

Główne zdjęcie
Dorosły kleszcz

59 zachorowań na boreliozę oraz 1 zachorowanie na kleszczowe zapalenie mózgu zgłoszono w kwietniu na terenie województwa podlaskiego. Region jest tzw. terenem endemicznego występowania zakażonych kleszczy przenoszących m. in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterii powodujących boreliozę.

Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białystoku wynika, że w regionie łomżyńskim w kwietniu nie odnotowano nowego zachorowania spowodowanego przez kleszcze, ale w okolicznych powiatach było po kilka przypadków zdiagnozowania boreliozy. Na świecie nie ma dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie. Jedynym sposobem umożliwiającym uniknięcia przykrych skutków choroby jest jej zapobieganie. W tym celu konieczne jest stosowanie kilku prostych zasad: noszenie odpowiedniej odzieży w miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy (lasy, pola, etc.) zakrywającej jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy etc.), stosowanie środków odstraszających kleszcze, a po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładne obejrzenie całego ciała.

Zachorowanie na kleszczowe zapalenie mózgu jest zdecydowanie rzadsze niż borelioza, ale w tym wypadku można się zabezpieczyć przeprowadzając pełny cykl szczepień ochronnych.

Specjaliści podkreślają, że nie każdy kleszcz jest zakażony, przy czym groźne mogą być zarówno dorosłe kleszcze, jak i ich larwy oraz nimfy. 

W województwie podlaskim od lat obserwowany jest wzrost liczby przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu w drugim półroczu w okresie od czerwca do grudnia. Jest to  związane  bezpośrednio z cyklem aktywności kleszczy w środowisku naturalnym.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę