Fizjoterapeuci, masażyści oraz terapeuci zajęciowi zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pracowników Fizjoterapii Oddział Terenowy przy Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego jako jeden z 44 oddziałów na terenie całej Polski przyłączają się do ogólnopolskiej akcji MajBezFizjo.
- 7 maja honorowo oddajemy krew dla pacjentów za co przysługuje dzień wolny od pracy - zapowiada Hanna Kowalewska, wiceprzewodnicząca OZZ PF zaznaczając, że pracownicy złożą pismo do dyrekcji. - Czy dyrekcja wyrazi zgodę, zobaczymy. Według naszej wiedzy nie ma prawa nam zabronić - dodaje wiceprzewodnicząca OZZ PF.
Rehabilitanci podkreślają, że ich uczestnictwo w akcji ma na celu zwrócenie uwagi na to, że oprócz lekarzy i pielęgniarek są grupy zawodowe: fizjoterapeuci, masażyści oraz terapeuci zajęciowi, które uczestniczą w procesie leczenia pacjentów. Są one pomijane przy podwyżkach.
- Nasze wynagrodzenia w wielu przypadkach nie osiągają najniższej krajowej i wynoszą 2100 zł brutto, gdzie inne grupy medyczne w naszym szpitalu to kasta, której zarobki osiągają kominy płacowe. Czujemy się dyskryminowani oraz zdesperowani jako grupa zawodowa, a sytuacja w naszym środowisku jest delikatnie mówiąc dramatyczna - przekazała Hanna Kowalewska. - Praca z pacjentem jest powołaniem, powołanie to odpowiedzialność, troska, empatia, cierpliwość oraz wiedza. Nie mylmy powołania z wolontariatem. Powołaniem nie nakarmimy naszych rodzin - podkreśla.
Protestujący w łomżyńskim szpitalu walczą o podwyżkę 1600 zł, zwiększenie wyceny świadczeń gwarantowanych, fizjoterapeutycznych, urlopy szkoleniowe oraz podwyżkę dla innych grup zawodowych tzw. pominiętych: techników analityki medycznej oraz techników elektroradiologii.
- To nie jest protest przeciwko pacjentom, którzy rozumieją naszą sytuację, ale przeciwko złemu systemowi - mówi Kowalewska. - Reformy muszą iść od góry. Czekamy w związku z tym na reakcję Ministerstwa Zdrowia, które obiecało nam podwyżki płac wynikające ze zmiany wyceny świadczeń wykonywanych przez nas usług. Do tej pory nasze pobory pozostają na tym samym uwłaczającym nam poziomie.
Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii od 1 marca br. jest formalnym sporze z dyrekcją szpitala w Łomży.