Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Nojszewski odwołany

Główne zdjęcie
Roman Nojszewski

Zarząd Województwa Podlaskiego odwołał dziś dyrektora łomżyńskiego szpitala Romana Nojszewskiego. Według informacji przekazywanych przez Urząd Marszałkowski powodami były: „chaos zarządczy, podwyżki bez pokrycia, zły wynik finansowy placówki”. Roman Nojszewski dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży był od lipca 2017 r. Odwołany dyrektor nie chciał komentować sprawy. Na początku marca ma być ogłoszony konkurs na nowego szefa szpitala, a do czasu powołania zastępuje go dotychczasowy zastępca ds. medycznych.

- Zarząd województwa podjął dziś, tj. 29 stycznia 2019 r., decyzję o odwołaniu  dyrektora na podstawie wielu danych, które nie dają podstaw do dalszej merytorycznej współpracy. Jedną z nich jest doprowadzenie placówki do bardzo złej sytuacji finansowej – podaje Emilia Malinowska z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.
Z przekazanych informacji wynika, że szpital na koniec 2017 r. miał wynik dodatni: +10,6 mln zł, a na koniec 2018 r. wynik jest już ujemny: - 4,5 mln zł. W planie finansowym na rok 2019 prognozowany wynik szpitala miałby wynieść - 13 mln zł.
- Plan finansowy przedstawiony przez dyrektora na rok 2019  (po raz pierwszy w historii województwa podlaskiego) zakłada świadome obciążenie budżetu województwa kwotą do pokrycia w wysokości  4 948 000,00 zł! - czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego w którym zaznaczono, że obowiązek pokrycia przez samorząd województwa straty pomniejszonej o amortyzację – wynika z Ustawy o działalności leczniczej, art. 59.. 
Z komunikatu wynika, że zarząd województwa podejmując dziś uchwałę o odwołaniu dyrektora Nojszewskiego miał wziąć „pod uwagę szereg innych nieakceptowalnych działań dyrektora, które miały bezpośredni wpływ na kondycję a także przyszłość łomżyńskiego szpitala”. Wymieniono trzy takie punkty:
-  nieracjonalne decyzje o podwyżkach dla personelu – mimo braku ich pokrycia w budżecie placówki;
-  nierzetelne  informacje przedstawiane zarządowi województwa w dokumentach finansowych – np.: plan finansowy na rok 2018 r. nie wskazywał rzeczywistych zobowiązań i zaniżał koszty szpitala o blisko 5 mln zł. Korekty dokonano dopiero po pół roku.
- chaos zarządczy skutkujący brakiem racjonalnego zarządzania finansami szpitala – co wykazał audyt sprawdzający przeprowadzony jesienią 2018 r.

W komunikacie podano także, że uchwała o odwołaniu dyrektora Nojszewskiego wchodzi w życie z dniem dzisiejszym, a odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem stosunku pracy z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, ale bez obowiązku świadczenia pracy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę