Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Pieniądze na modernizację budynku starego szpitala zakaźnego

Główne zdjęcie
Stary "szpital zakaźny" wraz z działką o powierzchni 1,2 ha w centrum Łomży w 2018 roku trafił do WOPiTU. Na jego remont potrzeba ok. 15 mln zł.

- To jest szansa na rozwój – mówi Renata Szymańska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Na początku ubiegłego roku Ośrodek otrzymał od władz samorządowych województwa podlaskiego budynek dawnego szpitala zakaźnego i pieniądze na przygotowanie dokumentacji jego remontu. Wczoraj w budżecie województwa na 2019 rok, na wniosek zarządu, radni zapisali na jego remont 5,6 mln zł licząc, że drugie tyle uda się pozyskać z środków budżetu państwa.

Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży powstał w 1992 r. i od funkcjonuje budynku przy ul. Rybaki, który na powierzchnię około 860 m2. Funkcjonują tu m.in. Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia, oddział dzienny leczenia uzależnień 12 osobowy i całodobowy oddział terapii uzależnień, mogący przyjąć 30 osób. Przeprowadzka do starego szpitala zakaźnego  przy ul. M. Skłodowskiej – Curie, który ma ok. 3,5 tys. m2. pozwoli na przyjęcie większej liczby pacjentów, zwłaszcza leczonych stacjonarnie i stworzy przestrzeń do dalszego rozwoju. W części budynku miałby zostać uruchomić także zakład opiekuńczo-leczniczy na 35-40 łóżek. Nim będzie mogła nastąpić przeprowadzka konieczna jest modernizacja budynku starego szpitala. Dyrektor WOPiTU Renata Szymańska liczy, że uda się go przeprowadzić dzięki środkom z trzech źródeł: od właściciela, czyli samorządu województwa, z budżetu państwa i środków unijnych. Potrzeba na to około 15 mln złotych. 

Zarząd widzi potrzebę inwestycji w Łomży
Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku, radni województwa przyjęli zgłoszone przez nowy zarząd autopoprawki do budżetu na 2019 roku. Wśród nich było zwiększenie o niemal 12 mln zł środków na ochronę zdrowia. Połowa z nich to pieniądze na łomżyński WOPiTU. 
- To są bardzo ważne inwestycje w Łomży - mówił marszałek Artur Kosicki przekonując radnych do głosowania za budżetem wraz z autopoprawkami zarządu. 
Jak, tłumaczył radnym skarbnik województwa Henryk Grygo zabezpieczenie w budżecie kwoty blisko 5,6 mln zł pozwala na staranie się o środki z budżetu państwa w tej samej wysokości. Potwierdza to dyrektor Szymańska.  
- Bardzo cieszę się z tej decyzji i tych pieniędzy, bo to jest szansa na rozwój – mówi wyczekując na szybką i pozytywną decyzję w sprawie przyznania środków z rezerwy celowej budżetu państwa. Za te pieniądze – jak mówi - będzie można wykonać część odwykową. Pieniądze na zakład opiekuńczo-leczniczy miałyby pochodzić z środków unijnych. Wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego został już złożony. Jego wartość to 4,3 mln zł. 
Dyrektor Szymańska liczy, że remont budynku dawnego szpitala zakaźnego pod potrzeby WOPiTU ruszy jeszcze w tym roku. Jeśli to by się udało przeprowadzka mogłaby nastąpić w przyszłym roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę