Jak zwalczyć katar w mniej niż 7 dni?
O katarze mówi się, że trwa 7 dni. Jak się pozbyć tej uporczywej dolegliwości w krótszym czasie?
Dlaczego człowiek ma katar?
Nieżyt nosa, potocznie znany jako katar, to bardzo uporczywa dolegliwość, która nie tylko utrudnia oddychanie, ale też upośledza zmysły węchu i smaku. Do pojawienia się kataru dochodzi najczęściej w wyniku przeziębienia. W jamie nosowej człowieka rozwija się stan zapalny błony śluzowej, który powoduje gromadzenie się wydzieliny i upośledza drożność nosa. Nadmiar wydzieliny uwalnia się właśnie w postaci kataru.
Nierzadko nieżyt nosa powstaje na skutek kontaktu z uczulającym człowieka alergenem. Katar na tle alergicznym (określany jako katar sienny) może być sezonowy lub całoroczny. Charakterystycznym objawem kataru siennego jest kichanie.
U niektórych osób katar pojawia się z powodu nadużywania substancji obkurczających śluzówkę nosa. Stosowanie tego typu leków w nadmiarze powoduje upośledzenie funkcji wydzielniczych błony śluzowej, co skutkuje nieustannie zapchanym nosem.
Szybko działające preparaty na katar bez recepty
Osoby z katarem bardzo się męczą, dlatego szukają w aptece leków działających miejscowo, które można kupić bez recepty. Tego typu preparatów jest kilka, ale trzeba zachować ostrożność w ich stosowaniu, ponieważ w nadmiarze mogą powodować skutki odwrotne do zamierzonych.
Lekiem doraźnym, który pozwoli na szybkie pozbycie się kataru są krople z ksylometazoliną. Użyte 1-2 razy w ciągu dnia błyskawicznie udrażniają nos. Nie wolno ich jednak stosować dłużej niż 5 dni, ponieważ bardzo obkurczają śluzówkę. Niektóre leki z ksylometazoliną posiadają substancje nawilżające, które są pomocne przy podrażnieniach śluzówki. Cena kropli wynosi około kilkunastu złotych.
Pomocny w szybkim pozbyciu się nieżytu jest też chlorowodorek pseudoefedryny w tabletkach do połykania. Takie leki można używać jednocześnie z kroplami. Efekt będzie jeszcze skuteczniejszy.
Kobiety w ciąży i bardzo małe dzieci mogą wybrać aerozole na bazie soli morskiej. Są one skuteczne, jeśli istnieje konieczność przepłukania jamy nosowej. Hipertoniczne roztwory można przygotować samodzielnie, kupując preparaty do irygacji nosa w saszetkach do rozpuszczania.
Podrażnienia w nosie, spowodowane jego ciągłym wycieraniem, można złagodzić dzięki maści z witaminą A o działaniu regenerującym lub za pomocą maści majerankowej do nosa o właściwościach antyseptycznych i ściągających. Zawarte w maści olejki eteryczne zmniejszają stan zapalny błony śluzowej w jamie nosowej.
tekst płatny