Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Jak zwalczyć katar w mniej niż 7 dni?

O katarze mówi się, że trwa 7 dni. Jak się pozbyć tej uporczywej dolegliwości w krótszym czasie?

Dlaczego człowiek ma katar?

Nieżyt nosa, potocznie znany jako katar, to bardzo uporczywa dolegliwość, która nie tylko utrudnia oddychanie, ale też upośledza zmysły węchu i smaku. Do pojawienia się kataru dochodzi najczęściej w wyniku przeziębienia. W jamie nosowej człowieka rozwija się stan zapalny błony śluzowej, który powoduje gromadzenie się wydzieliny i upośledza drożność nosa. Nadmiar wydzieliny uwalnia się właśnie w postaci kataru.

Nierzadko nieżyt nosa powstaje na skutek kontaktu z uczulającym człowieka alergenem. Katar na tle alergicznym (określany jako katar sienny) może być sezonowy lub całoroczny. Charakterystycznym objawem kataru siennego jest kichanie.

U niektórych osób katar pojawia się z powodu nadużywania substancji obkurczających śluzówkę nosa. Stosowanie tego typu leków w nadmiarze powoduje upośledzenie funkcji wydzielniczych błony śluzowej, co skutkuje nieustannie zapchanym nosem.

Szybko działające preparaty na katar bez recepty

Osoby z katarem bardzo się męczą, dlatego szukają w aptece leków działających miejscowo, które można kupić bez recepty. Tego typu preparatów jest kilka, ale trzeba zachować ostrożność w ich stosowaniu, ponieważ w nadmiarze mogą powodować skutki odwrotne do zamierzonych.

Lekiem doraźnym, który pozwoli na szybkie pozbycie się kataru są krople z ksylometazoliną. Użyte 1-2 razy w ciągu dnia błyskawicznie udrażniają nos. Nie wolno ich jednak stosować dłużej niż 5 dni, ponieważ bardzo obkurczają śluzówkę. Niektóre leki z ksylometazoliną posiadają substancje nawilżające, które są pomocne przy podrażnieniach śluzówki. Cena kropli wynosi około kilkunastu złotych.

Pomocny w szybkim pozbyciu się nieżytu jest też chlorowodorek pseudoefedryny w tabletkach do połykania. Takie leki można używać jednocześnie z kroplami. Efekt będzie jeszcze skuteczniejszy.

Kobiety w ciąży i bardzo małe dzieci mogą wybrać aerozole na bazie soli morskiej. Są one skuteczne, jeśli istnieje konieczność przepłukania jamy nosowej. Hipertoniczne roztwory można przygotować samodzielnie, kupując preparaty do irygacji nosa w saszetkach do rozpuszczania.

Podrażnienia w nosie, spowodowane jego ciągłym wycieraniem, można złagodzić dzięki maści z witaminą A o działaniu regenerującym lub za pomocą maści majerankowej do nosa o właściwościach antyseptycznych i ściągających. Zawarte w maści olejki eteryczne zmniejszają stan zapalny błony śluzowej w jamie nosowej.

tekst płatny

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę