Zaczyna się sezon... na grypę
Przez cały październik w Łomży i na terenie powiatu łomżyńskiego zdiagnozowano ponad 850 przypadków zachorowania oraz podejrzenia zachorowań na grypę. To o około 1/4 więcej niż w październiku ubiegłego roku. Sanepid przypomina, że w Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem i zaleca szczepienie ochronne.
W całym w województwie podlaskim w październiku 2018 r. zgłoszono ponad 5 tysięcy zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. Niemal połowa przypadków dotyczy dzieci do 14 roku życia. Lekarze przekonują, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia i nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić. Szczepionki zawierają antygeny 4 lub 3 szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem. Same szczepionki, wbrew obawom, nie powodują zachorowania, ponieważ nie zawierają wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty.
Szczepienie przeciw grypie zalecane jest:
- Ze wskazań klinicznych i indywidualnych:
- osobom po transplantacji narządów;
- przewlekle chorym dzieciom (od ukończenia 6 miesiąca życia) i dorosłym;
- osobom w stanach obniżonej odporności;
- dzieciom z grup ryzyka od ukończenia 6 miesiąca życia do 18 roku życia;
- dzieciom z wadami wrodzonymi serca;
- kobietom w ciąży lub planującym ciążę.
Ze wskazań epidemiologicznych – wszystkim osobom od ukończenia 6 miesiąca życia, a w szczególności:
- zdrowym dzieciom w wieku od ukończenia 6 miesiąca życia do 18 roku życia;
- osobom w wieku powyżej 55 lat;
- osobom mającym bliski kontakt zawodowy lub rodzinny z dziećmi w wieku do ukończenia 6 miesiąca życia oraz z osobami w wieku podeszłym lub przewlekle chorymi;
- pracownikom ochrony zdrowia (personel medyczny, niezależnie od posiadanej specjalizacji oraz personel administracyjny), szkół, handlu, transportu;
- pensjonariuszom domów spokojnej starości
Poza szczepieniami lekarze w ramach ochrony przed grypą zalecają przestrzeganie zasad higieny – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową, jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk.
W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zgłoś się do lekarza, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.