Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

W Nowogrodzie opracują filtry, by także z oczyszczalni w Łomży tak nie śmierdziało?

Główne zdjęcie
Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka i przedstawiciele firmy Grajan z Wielkopolski

To ma być pierwszy zakład w podstrefie ekonomicznej w Nowogrodzie. Firma Grajan z Wielkopolski kupiła 1,2 ha gruntu i rusza z budową laboratorium, w którym mają być opracowywane i testowane innowacyjne technologie biofiltracji wody i powietrza. Na projekt otrzymała 10 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020. - My nie zajmujemy się przetwarzaniem odpadów, my jesteśmy dostawcą urządzeń – mówi Cezary Łukaszuk, zapewniając że zakład nie będzie miał wpływu na okoliczne środowisko. - Laboratorium otwieramy tu, a nie w Wielkopolsce, bo w naszym rejonie nie ma takich możliwości dotacyjny – dodaje Krzysztof Wojtecki.

Przedstawiciele firmy Grajan w Nowogrodzie pojawili się by przed wyborami samorządowymi  zdementować pojawiające się w kampanii wyborczej informacje o rzekomym uciążliwym oddziaływaniu planowanego zakładu na otoczenie. Informowali, że w Nowogrodzie w ramach projektu powstanie hala o powierzchni 1100 m2 w której mieścić się będzie Centrum Badawczo Rozwojowe, czyli laboratorium, w którym będzie mieściła się cała aparatura badawcza oraz specjalnie zaprojektowane stanowiska badawcze. Mgr inż. Cezary Łukaszuk, który ma być szefem laboratorium, które prace ma rozpocząć już wiosną przyszłego roku zapewnia, że w Nowogrodzie będą prowadzone badania bezemisyjne. Opracowane przez firmę Grajan biofiltry, które mają ograniczać emisję odorów np. z oczyszczalni ścieków będą testowane na prawdziwych instalacjach – także oczyszczalni ścieków w Łomży.
- tak, mozna tak powiedzieć, że w Nowogrodzie zostanie opracowana technologia, która ma sprawić, że oczyszczalnia ścieków w Łomży nie będzie już wydzielała tak intensywnych odorów – mówił Cezary Łukaszuk podkreślając, że w przypadku łomżyńskiej oczyszczalni głównym emitentem odorów jest instalacja do suszenia i palenia osadów z oczyszczalni.  - Mamy podpisany list intencyjny ze spółką. Te testy nic nie będą jej kosztować – zapewnia. 
Budowa laboratorium w Nowogrodzie ma ruszyć w najbliższym czasie. Przedstawiciele firmy Grajan mówią, że mają pozwolenie na budowę hali, geodeta już wytyczył jej granice na działce i że do końca roku zostanie wybudowana. Samo laboratorium ma być wyposażone i zacząć działać wiosną  2019 roku. 
O wyborze lokalizacji mówią krótko – w Wielkopolsce nie ma takich możliwości uzyskania wsparcia dotacjami unijnymi jak w Polsce wschodniej. Nowogród był jedną z dwóch rozpatrywanych lokalizacji.   

Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka ubolewa, że przynajmniej na razie firma nie ma planów zatrudnienia większej liczby osób z Nowogrodu i okolic. Do pracy w laboratorium potrzebni będą wykwalifikowani specjaliści i tylko kilka osób do obsługi.
- Mam nadzieję, że ta pierwsza firma w naszej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wpłynie na rozwój gminy, ale i całego regionu – mówi wyrażając nadzieję, że w ślad za pierwszą pojawią się kolejne firmy zainteresowane zainwestowaniem tu swoich pieniędzy. Podstrefa SSSE w Nowogrodzie ma ponad 20 hektarów gruntów. - Za niedługi czas będziemy blisko Via Baltica i obok Nowogrodu będzie przechodził duży gazociąg. Warunki do inwestycji będą zdecydowanie lepsze niż dotychczas – mówi.

cz
wt, 16 października 2018 16:48
Data ostatniej edycji: śr, 17 października 2018 09:31:20

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę