Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Pensje w Pepees – ciągle bez porozumienia

Od ponad dwóch miesięcy Zarząd PEPEES S.A. i działające w firmie związki zawodowe negocjują nowy Zakładowy układ zbiorowy pracy. Na razie bezskutecznie. Ten obowiązujący dotychczas wygasa z ostatnim dniem sierpnia. Zdaniem związkowców jest mało prawdopodobne aby do tego czasu udało się wynegocjować nowy. Jak naliczane pensje dostaną pracownicy spółki we wrześniu – to pytanie pozostaje otwarte.

Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy to dokument opisujący szczegółowe warunki świadczenia pracy. To w nim gwarantowane są m.in. wypłaty premii jubileuszowych dla pracowników, czy zasady dodatkowego wynagradzania pracowników za pracę w niedziele i święta.

Pod koniec maja Zarząd Pepees-u wypowiedział Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy zawarty z działającymi w spółce organizacjami związków zawodowych. Przyczyną wypowiedzenia ZUZP było ograniczanie kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa. Firma zaoszczędzi nawet 490. tys. zł w skali roku. Jak twierdzi prezes spółki Franciszek Droździel – “oszczędności to konieczność, a dziś przywileje załogi są zbyt duże”.
Równocześnie z wypowiedzeniem Układu kierownictwo Pepees-u i przedstawiciele działających w zakładzie związków zawodowych rozpoczęli negocjacje odnośnie nowych zasad wypłaty świadczeń pracowniczych. Do tej pory odbyło się pięć rund negocjacyjnych, ale żadna z nich nie doprowadziła do zbliżenia stanowisk stron. Wypowiedziany przez Zarząd firmy układ przestanie obowiązywać za miesiąc....
Zdaniem przewodniczącej Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” Helena Frąckiewicz nie oznacza to, że pracownicy Pepeesu automatycznie dostaną “gołe pensje”. Jej zdaniem mimo wypowiedzenia ZUZP jego zapisy w dalszym ciągu będą obowiązywały do póty dopóki strony nie uzgodnią nowego dokumentu - art. 2417§4 KP.
Tymczasem prezes PEPEES Franciszek Droździel podkreśla że już w 2002 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodności tego artykułu z Konstytucją RP, co oznacza, że utracił on moc obowiązującego przepisu.
Zdaniem Droździela od 1 września zmienią się zasady wynagradzania pracowników. Jeśli nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami będą obowiązywały zapisy Układu którzy dziś Zarząd proponuje związkowcom.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę