RakTRACK w Łomży
W środę do Łomży dojedzie RakTRACK, czyli mobilny punkt bezpłatnego badania znamion. Z konsultacji z dermatologami może skorzystać każdy – za darmo, bez skierowania i wcześniejszej rejestracji.
W ciepłe letnie dni chętnie wystawiamy ciało na działanie promieni słonecznych, marząc o pięknej, brązowej opaleniźnie. Zwykle nie myślimy wtedy o tym, że słońce to nie tylko przyjaciel pomagający w produkcji witaminy D, ale równocześnie źródło promieniowania UV mogącego stać się przyczyną powstawania nowotworów skóry, w tym czerniaka, na którego rocznie zapada około 2,5 tys. Polaków. Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria od czterech lat – w ramach kampanii Rakoobrona – prowadzą akcje bezpłatnego badania znamion. Teraz ruszyły z nową inicjatywą – projektem UVaga – wyprzedź czerniaka! Wpadnij do RakTRACKA!, w ramach którego podejrzane znamiona będą mogli skontrolować Polacy z całego kraju, przede wszystkim z mniejszych miejscowości, które odwiedzi ich RakTRACK.
Nazwa mobilnego punktu badania znamion stanowi wynik gry słów: w j. angielskim „truck” jest określeniem busa, a „track” oznacza śledzić. RakTRACK ma więc podwójne znaczenie: to bus, który śledzi raka, a przede wszystkim go wyprzedza!
W środę 4 lipca RakTRACK zawita do Łomży i stanie na Placu Starego Rynku. Lekarz dermatolog przyjmie zainteresowane badaniem osoby w godzinach 11.00 – 16.00. Mieszkańcy, którzy zechcą skorzystać z badań będą mogli także wziąć udział w badaniu ankietowym sprawdzającym stan wiedzy o czerniaku, zrelaksować się w strefie odpoczynku oraz porozmawiać o profilaktyce onkologicznej.
– Wczesne wykrycie czerniaka daje ponad 90 proc. szans na wyleczenie, a niepokojące zmiany mogą wystąpić nie tylko na skórze, ale również w gałce ocznej, na błonach śluzowych i pod paznokciem - podkreśla dr hab. Michał Sobjanek, specjalista dermatologii i wenerologii z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, głównego partnera akcji. - Polacy najczęściej udają się do lekarza dopiero w momencie, gdy znamiona przybierają duże kształty, zaczynają krwawić lub boleć.
Specjalistka zachęca do korzystania z każdej nadarzającej się okazji, by się zbadać i porozmawiać ze specjalistą. Nierzadko w ten sposób ratujemy zdrowie i życie swoje lub bliskiej osoby. Organizatorzy akcji podkreślają, że projekt zyskał uznanie i patronat honorowy Ministra Zdrowia, a także Rzecznika Praw Pacjenta, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
więcej na www.wyprzedzczerniaka.pl