Na kłopoty... poseł Kołakowski
- Jestem bardzo zadowolony, bo wyjazd był bardzo udany, profesor zaproponował nam aplikowanie o fundusze z projektu ministerialnego – relacjonuje Jan Lisiecki (lat 77), który od 5 lat zabiega bez skutku o utworzenie w Łomży oddziału geriatrycznego na co najmniej 10 łóżek. W czwartek doszło do historycznego przełomu: delegację z Łomży przyjął minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. - Był bardzo miły, żywo zainteresowany rozwiązaniem tego problemu i innymi kwestiami, ważnymi dla Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, dlatego zadał dyrektorowi Romanowi Nojszewskiemu kilka konkretnych zadań do rozwiązania. W skład delegacji weszli ponadto Sławomir Zgrzywa z Rady Społecznej szpitala w Łomży i poseł Lech Antoni Kołakowski (PiS), dzięki któremu do oczekiwanego spotkania doszło, co podkreślają Jan Lisiecki, wieloletni prezes łomżyńskiego oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, oraz Sławomir Zgrzywa.
Jan Lisiecki, senior inicjator stworzenia oddziału geriatrii uważa, że dobrym pomysłem dyrekcji szpitala jest adaptacja budynku po dawnej pralni. Spotkanie z ministrem zdrowia nakłada się w czasie na planowane od 1. lipca uruchomienie prac Centrum Zdrowia Psychicznego, do czego łomżyński szpital wytypowany został jako jeden z czterech w województwie podlaskim. - Szukamy takiego rozwiązania organizacyjnego, finansowego i kadrowego, aby nowy podmiot spełniał normy i dobrze służył społeczności Łomży i Ziemi Łomżyńskiej oraz wszystkim pacjentom - potwierdza dyrektor Roman Nojszewski, przywołując „pozytywne wsparcie” ze strony władz województwa w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku: marszałka Jerzego Leszczyńskiego i Bogdana Dyjuka. Jesteśmy coraz starsi jako społeczeństwo, więc gdyby teraz z geriatrią nam się udało, byłoby super.
Centrum Zdrowia Psychicznego w Łomży
W zamyśle dyrekcji i społeczników jest uruchomienie Centrum Zdrowia Psychicznego, do którego weszłyby: istniejący oddział psychiatryczny na 40 łóżek (w tym celu przeniesiony do adaptowanego budynku za bufetami i kaplicą szpitalną), nowotworzony oddział dzienny na 25 łóżek i postulowany właśnie oddział geriatrii na około 10 łóżek. Dopóki nie ma koncepcji architektonicznej i projektu budowlanego, trudno mówić o kosztach; może oscylowałyby w granicach 10 do 15 milionów zł (na przykład, remont łomżyńskiej kardiologii opiewa na 11 milionów zł). - Najważniejsze, że Urząd Marszałkowski dał zielone światło tej inicjatywie – cieszy się dyrektor Nojszewski. Dziękuje także posłowi Kołakowskiemu za doprowadzenie do historycznego spotkania w ministerstwie zdrowia. Za poradą ministra, szpital w Łomży przygotuje projekt i wniosek do IOWISZ: Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, pozwalający ministrowi wydać opinię o celowości tak kosztownej inwestycji.
- Spotkanie z ministrem zdrowia profesorem Szumowskim było naprawdę bardzo udane, konkretne, w sympatycznej i świadczącej o zainteresowaniu naszym szpitalem atmosferze – ocenia Sławomir Zgrzywa. - Profesor zrobił na mnie dobre wrażenie także dlatego, że podpowiadał nam rozwiązania.
Przygotowania koncepcji i projektu CZP z geriatrią mogą zająć ok. 3 do 4 miesięcy. Inicjatywie jest przychylna konsultant wojewódzka w dziedzinie geriatrii prof. Barbara Bień, mająca w dyspozycji zaledwie 17 łóżek dla zmorzonych starością pacjentów w szpitalu MSW w Białymstoku. - Profesor zadeklarowała mi, że jest gotowa na pół roku przybyć do Łomży w fazie rozruchu nowego oddziału geriatrycznego – dodaje szczegół organizacyjno-kadrowy Jan Lisiecki. Delegaci przypominają, że Podlaskie jest na szarym końcu 16 województw w Polsce z dostępem do łóżek i złożonego leczenia chorób w starości. - Jurek Owsiak zapewnił mnie, że do Łomży dostaniemy tyle łóżek, ile trzeba – podsumowuje inicjator oddziału geriatrycznego. - Od ponad 25 lat wiem, że na Jurka można liczyć.
Poseł Lech Kołakowski, który zorganizował spotkanie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowski, ma nadzieję, że przyniesie ono oczekiwane rezultaty.
- Geriatria w Łomży jest nam bardzo potrzebna. Żyjemy coraz dłużej, coraz więcej jest osób starszych, a więc i coraz więcej chorób i specyficznych dolegliwości, które starszych ludzi dotykają – mówi poseł Kołakowski. - W sprawie utworzenia geriatrii w łomżyńskim szpitalu mamy poparcie ministra Szumowskiego, ale także poparcie od prof. dr hab. Barbary Bień, wojewódzkiego konsultanta ds. geriatrii. Wierzę, że już teraz szybko tę sprawę da się załatwić i seniorzy z Łomży będą mogli korzystać z pomocy lekarzy specjalistów.
Według danych Urzędu Miejskiego w Łomży jest prawie 9 tysięcy osób mających sześćdziesiąt i więcej lat.
Mirosław R. Derewońko