wtorek, 25 lutego 2020 napisz DONOS@

Na kłopoty... poseł Kołakowski

- Jestem bardzo zadowolony, bo wyjazd był bardzo udany, profesor zaproponował nam aplikowanie o fundusze z projektu ministerialnego – relacjonuje Jan Lisiecki (lat 77), który od 5 lat zabiega bez skutku o utworzenie w Łomży oddziału geriatrycznego na co najmniej 10 łóżek. W czwartek doszło do historycznego przełomu: delegację z Łomży przyjął minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. - Był bardzo miły, żywo zainteresowany rozwiązaniem tego problemu i innymi kwestiami, ważnymi dla Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, dlatego zadał dyrektorowi Romanowi Nojszewskiemu kilka konkretnych zadań do rozwiązania. W skład delegacji weszli ponadto Sławomir Zgrzywa z Rady Społecznej szpitala w Łomży i poseł Lech Antoni Kołakowski (PiS), dzięki któremu do oczekiwanego spotkania doszło, co podkreślają Jan Lisiecki, wieloletni prezes łomżyńskiego oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, oraz Sławomir Zgrzywa.

Uczestnicy spotkania w Ministerstwie Zdrowia w sprawie łomżyńskiej geriatrii. Od lewej: Sławomir Zgrzywa, Jan Lisiecki, prof. Łukasz Szumowski, poseł Lech Kołakowski, Roman Nojszewski.
Uczestnicy spotkania w Ministerstwie Zdrowia w sprawie łomżyńskiej geriatrii. Od lewej: Sławomir Zgrzywa, Jan Lisiecki, prof. Łukasz Szumowski, poseł Lech Kołakowski, Roman Nojszewski.

Jan Lisiecki, senior inicjator stworzenia oddziału geriatrii uważa, że dobrym pomysłem dyrekcji szpitala jest adaptacja budynku po dawnej pralni. Spotkanie z ministrem zdrowia nakłada się w czasie na planowane od 1. lipca uruchomienie prac Centrum Zdrowia Psychicznego, do czego łomżyński szpital wytypowany został jako jeden z czterech w województwie podlaskim. - Szukamy takiego rozwiązania organizacyjnego, finansowego i kadrowego, aby nowy podmiot spełniał normy i dobrze służył społeczności Łomży i Ziemi Łomżyńskiej oraz wszystkim pacjentom - potwierdza dyrektor Roman Nojszewski, przywołując „pozytywne wsparcie” ze strony władz województwa w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku: marszałka Jerzego Leszczyńskiego i Bogdana Dyjuka. Jesteśmy coraz starsi jako społeczeństwo, więc gdyby teraz z geriatrią nam się udało, byłoby super.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Łomży
W zamyśle dyrekcji i społeczników jest uruchomienie Centrum Zdrowia Psychicznego, do którego weszłyby: istniejący oddział psychiatryczny na 40 łóżek (w tym celu przeniesiony do adaptowanego budynku za bufetami i kaplicą szpitalną), nowotworzony oddział dzienny na 25 łóżek i postulowany właśnie oddział geriatrii na około 10 łóżek. Dopóki nie ma koncepcji architektonicznej i projektu budowlanego, trudno mówić o kosztach; może oscylowałyby w granicach 10 do 15 milionów zł (na przykład, remont łomżyńskiej kardiologii opiewa na 11 milionów zł). - Najważniejsze, że Urząd Marszałkowski dał zielone światło tej inicjatywie – cieszy się dyrektor Nojszewski. Dziękuje także posłowi Kołakowskiemu za doprowadzenie do historycznego spotkania w ministerstwie zdrowia. Za poradą ministra, szpital w Łomży przygotuje projekt i wniosek do IOWISZ: Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, pozwalający ministrowi wydać opinię o celowości tak kosztownej inwestycji. 
- Spotkanie z ministrem zdrowia profesorem Szumowskim było naprawdę bardzo udane, konkretne, w sympatycznej i świadczącej o zainteresowaniu naszym szpitalem atmosferze – ocenia Sławomir Zgrzywa. - Profesor zrobił na mnie dobre wrażenie także dlatego, że podpowiadał nam rozwiązania.
Przygotowania koncepcji i projektu CZP z geriatrią mogą zająć ok. 3 do 4 miesięcy. Inicjatywie jest przychylna konsultant wojewódzka w dziedzinie geriatrii prof. Barbara Bień, mająca w dyspozycji zaledwie 17 łóżek dla zmorzonych starością pacjentów w szpitalu MSW w Białymstoku. - Profesor zadeklarowała mi, że jest gotowa na pół roku przybyć do Łomży w fazie rozruchu nowego oddziału geriatrycznego – dodaje szczegół organizacyjno-kadrowy Jan Lisiecki. Delegaci przypominają, że Podlaskie jest na szarym końcu 16 województw w Polsce z dostępem do łóżek i złożonego leczenia chorób w starości. - Jurek Owsiak zapewnił mnie, że do Łomży dostaniemy tyle łóżek, ile trzeba – podsumowuje inicjator oddziału geriatrycznego. - Od ponad 25 lat wiem, że na Jurka można liczyć.
Poseł Lech Kołakowski, który zorganizował spotkanie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowski, ma nadzieję, że przyniesie ono oczekiwane rezultaty. 
- Geriatria w Łomży jest nam bardzo potrzebna. Żyjemy coraz dłużej, coraz więcej jest osób starszych, a więc i coraz więcej chorób i specyficznych dolegliwości, które starszych ludzi dotykają – mówi poseł Kołakowski. - W sprawie utworzenia geriatrii w łomżyńskim szpitalu mamy poparcie ministra Szumowskiego, ale także poparcie od prof. dr hab. Barbary Bień, wojewódzkiego konsultanta ds. geriatrii. Wierzę, że już teraz szybko tę sprawę da się załatwić i seniorzy z Łomży będą mogli korzystać z pomocy lekarzy specjalistów. 
Według danych Urzędu Miejskiego w Łomży jest prawie 9 tysięcy osób mających sześćdziesiąt i więcej lat.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę