piątek, 13 grudnia 2019 napisz DONOS@

Czarne chmury nad dyrektorem szpitala?

Pielęgniarki i położne szpitala wojewódzkiego w Łomży chcą bronić dyrektora Romana Nojszewskiego. Do marszałka województwa Jerzego Leszczyńskiego wysłały specjalną petycję. - Widzimy, że coś się wokół naszego dyrektora dzieje, powstała jakaś gorączkowa sytuacja po tym, kiedy podpisał z nami porozumienie o podwyżce zarobków dla 450 pracowników – mówi Izabela Metelska, kierująca oddziałem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Łomży. - Przy decyzjach kluczowych dla finansów szpitala dyrektor winien je omówić z zarządem województwa bądź departamentem nadzorującym placówki ochrony zdrowia w UMWP - czego dyrektor łomżyńskiego szpitala nie dopełnił – podaje Urszula Arter, rzecznik marszałka województwa dodając, że był „to niezbyt fortunny moment, by podejmować decyzje kluczowe dla finansów szpitala i to po dość szybkim, bo jedynie dwutygodniowym procesie negocjacji”.

Dyrektor szpitala Roman Nojszewski
Dyrektor szpitala Roman Nojszewski

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Roman Nojszewski po negocjacjach ze związkowcami zgodził się na podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego od 300 zł do 700 zł brutto, w zależności od stanowiska i wykształcenia. Pisaliśmy o tym pod koniec marca: Pielęgniarki dostały podwyżkę i nie będą protestować
- Marszałek Bogdan Dyjuk (odpowiedzialny za służbę zdrowia - dop. red.) wezwał dyrektora w trybie pilnym, dlatego może dojść nawet do rozwiązania kontraktu menedżerskiego – zaalarmowała przewodnicząca Metelska, która w imieniu  Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Łomży wysłała do marszałka województwa Jerzego Leszczyńskiego specjalną petycję w obronie dyrektora (publikujemy ją poniżej).  

Zapytaliśmy Urząd Marszałkowski w Białymstoku, pod który podlega łomżyński szpital czy wynegocjowane przez dyrekcję szpitala i pielęgniarki porozumienie jest ważne i czy władze województwa rozważają możliwość rozwiązania kontraktu z dyrektorem łomżyńskiego szpitala. Oto jaka odpowiedź przesłała nam  Urszula Arter, rzecznik marszałka:
„Zarząd Województwa Podlaskiego nie jest stroną w porozumieniu zawartym między dyrektorem szpitala a pielęgniarkami. To dyrektor jest odpowiedzialny za gospodarkę finansową i zarządzanie personelem w szpitalu. Jeśli takie porozumienie zawarł, to ponosi za nie odpowiedzialność. Faktem jest jednak, że w przy decyzjach kluczowych dla finansów szpitala dyrektor winien je omówić z zarządem województwa bądź departamentem nadzorującym placówki ochrony zdrowia w UMWP - czego dyrektor łomżyńskiego szpitala nie dopełnił.  Wszystkie nasze szpitale są obecnie w trudnej sytuacji, stoją bowiem przed momentem wejścia w życie tzw.: "Pakietu Szumowskiego" z nowymi, wyższymi wynagrodzeniami dla lekarzy rezydentów i specjalistów. To niezbyt fortunny moment, by podejmować decyzje kluczowe dla finansów szpitala i to po dość szybkim, bo jedynie dwutygodniowym procesie negocjacji.”

Oto petycja pielęgniarek z łomżyńskiego szpitala

Szanowny Pan
Jerzy Leszczyński
Marszałek Województwa Podlaskiego

Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży z niepokojem przygląda się działaniom Urzędu Marszałkowskiego wobec dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, mającym miejsce po podpisaniu porozumienia zawartego w wyniku negocjacji poprzedzających wejście w spór zbiorowy, którego udało się uniknąć dzięki podjętemu dialogowi z Dyrektorem Romanem Nojszewskim. Postawa otwartości na dialog i zrozumienie problemów środowiska pielęgniarskiego przez Pana Dyrektora nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji masowego odchodzenia pielęgniarek z łomżyńskiego szpitala, co skutkuje niemożnością zapewnienia właściwej opieki i bezpieczeństwa pacjentom oraz spełnienia standardów akredytacyjnych.

Samorząd terytorialny przejmując od Państwa zadania, przejął na siebie obowiązki pracodawcy - zapewnienia godnych warunków pracy i płacy pracownikom zatrudnionym w jednostkach ochrony zdrowia sobie podległych. Tymczasem pracownikom wypłacane są głodowe pensje, ograniczane są świadczenia socjalne, zostali pozbawieni nagród, premii oraz trzynastych pensji, które w Samorządzie są utrzymane. Szpitale toną w długach (wyjątkiem jest Szpital Wojewódzki w Łomży, który osiągnął 10 milionów złotych zysku), natomiast dyrektorzy zadłużonych placówek otrzymują wysokie wynagrodzenia i nagrody - proszę o wyjaśnienie tej sytuacji.

Należy zastanowić się również, czy przez ostatnie lata nie powstała zmowa dyrektorów szpitali województwa podlaskiego mająca na celu deprecjonowanie grupy zawodowej pielęgniarek i położnych oraz innych pracowników, o czym świadczy niepoprawiająca się od lat  ich sytuacja finansowa przy jednoczesnej gloryfikacji innej grupy zawodowej.

Lekarze są jedyną grupą zawodową, której regularnie podnosi się wynagrodzenia niezależnie od kondycji finansowej szpitali z pominięciem pozostałych pracowników, co prowadzi do pogłębiania już istniejących dysproporcji w zarobkach. Upublicznienie zarobków lekarzy w Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy obrazuje przepaść finansową wśród grup zawodowych zatrudnionych w szpitalu.

Do wiadomości:
1) a/a
2) Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
3) Zarząd Krajowy OZZPiP
4) Zarząd Regionu Podlaskiego OZZPiP
5) Rada Społeczna Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
6) Dyrektor Naczelny Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Roman Nojszewski


191129105325.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę