Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Czarne chmury nad dyrektorem szpitala?

Główne zdjęcie
Dyrektor szpitala Roman Nojszewski

Pielęgniarki i położne szpitala wojewódzkiego w Łomży chcą bronić dyrektora Romana Nojszewskiego. Do marszałka województwa Jerzego Leszczyńskiego wysłały specjalną petycję. - Widzimy, że coś się wokół naszego dyrektora dzieje, powstała jakaś gorączkowa sytuacja po tym, kiedy podpisał z nami porozumienie o podwyżce zarobków dla 450 pracowników – mówi Izabela Metelska, kierująca oddziałem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Łomży. - Przy decyzjach kluczowych dla finansów szpitala dyrektor winien je omówić z zarządem województwa bądź departamentem nadzorującym placówki ochrony zdrowia w UMWP - czego dyrektor łomżyńskiego szpitala nie dopełnił – podaje Urszula Arter, rzecznik marszałka województwa dodając, że był „to niezbyt fortunny moment, by podejmować decyzje kluczowe dla finansów szpitala i to po dość szybkim, bo jedynie dwutygodniowym procesie negocjacji”.

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Roman Nojszewski po negocjacjach ze związkowcami zgodził się na podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego od 300 zł do 700 zł brutto, w zależności od stanowiska i wykształcenia. Pisaliśmy o tym pod koniec marca: Pielęgniarki dostały podwyżkę i nie będą protestować
- Marszałek Bogdan Dyjuk (odpowiedzialny za służbę zdrowia - dop. red.) wezwał dyrektora w trybie pilnym, dlatego może dojść nawet do rozwiązania kontraktu menedżerskiego – zaalarmowała przewodnicząca Metelska, która w imieniu  Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Łomży wysłała do marszałka województwa Jerzego Leszczyńskiego specjalną petycję w obronie dyrektora (publikujemy ją poniżej).  

Zapytaliśmy Urząd Marszałkowski w Białymstoku, pod który podlega łomżyński szpital czy wynegocjowane przez dyrekcję szpitala i pielęgniarki porozumienie jest ważne i czy władze województwa rozważają możliwość rozwiązania kontraktu z dyrektorem łomżyńskiego szpitala. Oto jaka odpowiedź przesłała nam  Urszula Arter, rzecznik marszałka:
„Zarząd Województwa Podlaskiego nie jest stroną w porozumieniu zawartym między dyrektorem szpitala a pielęgniarkami. To dyrektor jest odpowiedzialny za gospodarkę finansową i zarządzanie personelem w szpitalu. Jeśli takie porozumienie zawarł, to ponosi za nie odpowiedzialność. Faktem jest jednak, że w przy decyzjach kluczowych dla finansów szpitala dyrektor winien je omówić z zarządem województwa bądź departamentem nadzorującym placówki ochrony zdrowia w UMWP - czego dyrektor łomżyńskiego szpitala nie dopełnił.  Wszystkie nasze szpitale są obecnie w trudnej sytuacji, stoją bowiem przed momentem wejścia w życie tzw.: "Pakietu Szumowskiego" z nowymi, wyższymi wynagrodzeniami dla lekarzy rezydentów i specjalistów. To niezbyt fortunny moment, by podejmować decyzje kluczowe dla finansów szpitala i to po dość szybkim, bo jedynie dwutygodniowym procesie negocjacji.”

Oto petycja pielęgniarek z łomżyńskiego szpitala

Szanowny Pan
Jerzy Leszczyński
Marszałek Województwa Podlaskiego

Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży z niepokojem przygląda się działaniom Urzędu Marszałkowskiego wobec dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, mającym miejsce po podpisaniu porozumienia zawartego w wyniku negocjacji poprzedzających wejście w spór zbiorowy, którego udało się uniknąć dzięki podjętemu dialogowi z Dyrektorem Romanem Nojszewskim. Postawa otwartości na dialog i zrozumienie problemów środowiska pielęgniarskiego przez Pana Dyrektora nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji masowego odchodzenia pielęgniarek z łomżyńskiego szpitala, co skutkuje niemożnością zapewnienia właściwej opieki i bezpieczeństwa pacjentom oraz spełnienia standardów akredytacyjnych.

Samorząd terytorialny przejmując od Państwa zadania, przejął na siebie obowiązki pracodawcy - zapewnienia godnych warunków pracy i płacy pracownikom zatrudnionym w jednostkach ochrony zdrowia sobie podległych. Tymczasem pracownikom wypłacane są głodowe pensje, ograniczane są świadczenia socjalne, zostali pozbawieni nagród, premii oraz trzynastych pensji, które w Samorządzie są utrzymane. Szpitale toną w długach (wyjątkiem jest Szpital Wojewódzki w Łomży, który osiągnął 10 milionów złotych zysku), natomiast dyrektorzy zadłużonych placówek otrzymują wysokie wynagrodzenia i nagrody - proszę o wyjaśnienie tej sytuacji.

Należy zastanowić się również, czy przez ostatnie lata nie powstała zmowa dyrektorów szpitali województwa podlaskiego mająca na celu deprecjonowanie grupy zawodowej pielęgniarek i położnych oraz innych pracowników, o czym świadczy niepoprawiająca się od lat  ich sytuacja finansowa przy jednoczesnej gloryfikacji innej grupy zawodowej.

Lekarze są jedyną grupą zawodową, której regularnie podnosi się wynagrodzenia niezależnie od kondycji finansowej szpitali z pominięciem pozostałych pracowników, co prowadzi do pogłębiania już istniejących dysproporcji w zarobkach. Upublicznienie zarobków lekarzy w Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy obrazuje przepaść finansową wśród grup zawodowych zatrudnionych w szpitalu.

Do wiadomości:
1) a/a
2) Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
3) Zarząd Krajowy OZZPiP
4) Zarząd Regionu Podlaskiego OZZPiP
5) Rada Społeczna Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
6) Dyrektor Naczelny Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Roman Nojszewski 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę