Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Sezon na kleszcze

Ładna pogoda sprawia, że wiele osób wybiera się w teren. Tymczasem zaczął się sezon na kleszcze i w regionie są już pierwsze przypadki „złapania” przez te niewielkie pajęczaki psów i ludzi. Specjaliści ostrzegają, że kleszcze przenoszą niezwykle groźne dla ludzi choroby: boreliozę i wirusowe zapalenie mózgu. Przed zachorowaniem może uchronić nas profilaktyka.

Województwo podlaskie jest terenem endemicznego występowania zakażonych kleszczy przenoszących m. in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterie Borrelia burgdorferi. Patogeny te mogą być przenoszone przez zarówno dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Nie każdy kleszcz jest zakażony, ale są też kleszcze przenoszące jednocześnie więcej niż jeden patogen. Groźne pasożyty najchętniej wgryzają się w skórę w okolicach głowy, uszu, zgięcia stawów, pach, pachwin, a także nóg i rąk. Dlatego po wyjściu z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało i wytrzepać ubrania. 

Borelioza jest to najczęściej występująca choroba przenoszona przez kleszcze. Do zakażenie człowieka dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. U około połowy osób po 3–10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza pojawia się w tym miejscu zmiana skórna, która następnie (w okresie nawet do kilku tygodni) powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę, często z przejaśnieniem w środku – tzw. rumień wędrujący. Przebycie zakażenia nie daje trwałej odporności i nie chroni przed ponownym zakażeniem. Nie ma dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie.

Kleszczowe zapalenie mózgu w pierwszej fazie choroby mogą wystąpić objawy uogólnione, takie jak: gorączka, uczucie zmęczenia, nudności, ból głowy i mięśni. Objawy te utrzymują się zazwyczaj kilka dni i w większości przypadków choroba kończy się wyzdrowieniem. Niekiedy po trwającym od 1 do 20 dni okresie utajenia dochodzi do rozwinięcia drugiej fazy choroby, w której obserwujemy objawy związane z zapaleniem opon mózgowych i mózgu, takie jak: gorączka, narastające bóle głowy, sztywność karku, zaburzenia świadomości, porażenia nerwów czaszkowych, zaburzenia koordynacji, porażenia kończyn górnych i dolnych.
Przypadki kleszczowego zapalenia mózgu podlegają obowiązkowej hospitalizacji.

Na przykre konsekwencje ukąszenia przez kleszcze narażone są także zwierzęta. Dla zwłaszcza psów, kontakt z pajęczakiem może skończyć się babesziozą, bardzo niebezpieczną chorobą.  Standardowym objawem jest nagła, bardzo silna osowiałość psa. Wtedy trzeba jak najszybciej przyjść do kliniki i zbadać krew pieska. Liczy się każda godzina od ukąszenia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę