Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ratownicy medyczni grożą strajkiem

Główne zdjęcie
Karetka pogotowia (fot. archiwum)

- Dziś mija 227 dni od momentu podpisania porozumienia z dnia 18.07.2017r. Mimo czasu, który upłynął i zaufania ze strony Ratowników Medycznych otwarcie należy stwierdzić, iż strona rządowa nie wywiązała się w żadnym punkcie z zawartego porozumienia – czytamy w przekazanym nam piśmie jakie do Ministra Zdrowia wysłał Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych. Związkowcy informują, że „z dniem dzisiejszym” podjęli działania mających na celu rozpoczęcie akcji strajkowej w sposób zgodny z zapisami prawa. Na informację strony rządowej o podjętych działaniach mających na celu dotrzymanie ustaleń tamtego porozumienia ratownicy oczekują do przyszłego piątku. - Po upływie powyższego terminu rozpoczniemy akcję strajkową – grożą.

Oto list jaki w poniedziałek 5 marca 2018 roku został skierowany do Łukasza Szumowskiego,  Ministra Zdrowia. Dokument otrzymaliśmy od Wojciecha Rogalskiego, przewodniczącego ZZPRM w Białymstoku, który jest też koordynator protestu ratowników medycznych województwa podlaskiego.

Szanowny Panie Ministrze
Praca Ratownika Medycznego opiera się głównie na wyczekiwaniu, pozostawaniu w gotowości i działaniu, a owe założenia wykonywane są przez wyżej wymienioną grupę zawodowa z należyta starannością i poświęceniem, za które oczekujemy godnego traktowania.
Dziś mija 227 dni od momentu podpisania porozumienia z dnia 18.07.2017r. Mimo czasu, który upłynął i zaufania ze strony Ratowników Medycznych otwarcie należy stwierdzić, iż strona rządowa nie wywiązała się w żadnym punkcie z zawartego porozumienia:

  • brak nowelizacji Ustawy o PRM (zarówno małej jak i dużej) i ciągłe jej odkładanie w czasie.
  • brak planu na podniesienie rangi zawodu i zarobków ratowników medycznych
  • nie realizowanie wypłat dodatku zgodnie z porozumieniem dla ZRM,
  • brak informacji o akcie prawnym regulującym wypłatę dodatku dla ratowników spoza ZRM,
To tylko niektóre niespełnione warunki podpisanego dokumentu.
W dniu 31.01.2018 odbyło się spotkania Pana Ministra z przedstawicielami KPRM, gdzie padły jasne deklaracje ze strony rządowej rozwiązania problemu braku realizacji porozumienia. Dziś mija 34 dzień od spotkania i ponownie żadne z deklarowanych działań nie zostało spełnione.
Analizując przebieg wydarzeń i postępowania strony rządowej z Ratownikami Medycznymi otwarcie należy stwierdzić, że powyższa grupa zawodowa nie jest traktowana w sposób poważny, z należytym dla niej szacunkiem.
Ratownicy Medyczni to najmniejsza grupa zawodowa w segmencie ochrony zdrowia. Pamiętać należy jednak, że jest to najliczniejsza grupa działająca w Systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne. Otwarcie należy stwierdzić, że bez Ratowników Medycznych system ów nie będzie działał prawidłowo, co zaburzy jeden z głównych filarów bezpieczeństwa Państwa Polskiego, za którego działanie odpowiada Rząd Polski poprzez wyznaczonych ministrów.
Kredyt zaufania, którym został obdarzony Rząd został wyczerpany, a okres zwodzenia i marginalizowania Ratowników Medycznych dobiegł końca. Nadszedł czas działania.
Z dniem dzisiejszym informujemy Pana Ministra o podjęciu działań mających na celu rozpoczęcie akcji strajkowej w sposób zgodny z zapisami prawa. Aktualne braki kadrowe Ratowników Medycznych (oraz braki personalne w innych zawodach medycznych) na rynku pracy w połączeniu z akcją strajkową mogą doprowadzić do paraliżu pracy Systemu PRM oraz oddziałów szpitalnych.
Na informację ze strony rządowej dotyczącą podjętych działaniach mających na celu dotrzymanie ustaleń porozumienia zawartego w dniu 18.07.2017r. oczekujemy do dnia 16.03.2018r. Po upływie powyższego terminu rozpoczniemy akcję strajkową. Jednocześnie informujemy, że pozostajemy w ciągłej dyspozycji do dialogu w sprawie wypracowania konkretnych rozwiązań.

Do wiadomości:
1. Prezydent Polski
2. Prezes Rady Ministrów
3. Wojewodowie.
4. Marszałkowie województw.
5. Dysponenci ZRM.
6. Dyrektorzy szpitali.
7. Media.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę