środa, 25 kwietnia 2018 napisz DONOS@

Sezon na grypę

W październiku na grypę i schorzenia grypopodobne w Łomży i okolicy zachorowało 471 osób. To blisko trzy razy mniej niż przed rokiem. W Polsce sezon grypowy trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem - przypominają pracownicy sanepidu zachęcając do szczepień ochronnych.

Przez cały październik w województwie podlaskim do lekarzy zgłosiło się 7657 u których stwierdzono grypę lub podejrzenie zachorowań na grypę. Blisko połowa z nich to  dzieci do 14 roku życia. W skali województwa zachorowań było o blisko dwa tysiące więcej niż miesiąc wcześniej, przy czym specjaliści z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Białymstoku podkreślają, że najwyższą zanotowana dotychczas miesięczną liczbę zachorowań odnotowano w styczniu 2017 roku – było to wówczas ponad 31 tysięcy osób. Oni też zalecają szczepienia ochronne. 
- Nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić – podkreślają zachęcając, że warto się szczepić, także wtedy gdy grypę się już przechorowało. - Szczepionki zawierają antygeny 4 lub 3 szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem. Same szczepionki, wbrew obawom, nie powodują zachorowania, ponieważ nie zawierają wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty - podają.

180420110931.gif

 
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0