Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

25-lat WOPiTU

Główne zdjęcie
Renata Szymańska dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży

Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży powstał w 1992 roku. Od tego czasu w jego poradniach było zarejestrowanych około 22 tysięcy osób, w oddziałach - stacjonarnym i dziennym leczyło się około 5 i pół tysiąca pacjentów. To liczby, które pokazują jak potrzebna i ważna jest pomoc udzielana przez pracujących w ośrodku specjalistów, którzy podkreślają, że problem cierpienia osób dotkniętych uzależnieniem i ich rodzin jest ciągle aktualny od początku istnienia placówki, zwłaszcza że rozszerzyło się spektrum uzależnień. We wtorek w Łomży rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Ku Trzeźwości Narodu” - Narodowy Kongres Trzeźwości, połączona z jubileuszem 25-lecia WOPiTU.

Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień został powołany decyzją Wojewody Łomżyńskiego na początku 1992 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło w czerwcu 1992 roku. Placówka powstała przy dużym zaangażowaniu Pawła R. Kołakowskiego, pełniącego początkowo funkcję kierownika, później dyrektora do marca b.r., a od tego czasu dyrektorem jest Renata Szymańska, zatrudniona w placówce od 25 lat. 
Początkowo Ośrodek przejął zadania działającej w Łomży Poradni Odwykowej i rozszerzył ofertę terapeutyczną w ramach Poradni Leczenia Uzależnień. Stopniowo rozszerzał się zakres świadczonych usług, a pomoc terapeutyczną mogli uzyskać nie tylko uzależnieni od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, ale też ich bliscy i rodziny. Rozwinęła się oferta pomocy dla osób dorosłych i dzieci z rodzin alkoholowych. Na dzień dzisiejszy w strukturze WOPiTU funkcjonuje Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia, oddział dzienny leczenia uzależnień 12 osobowy i całodobowy oddział terapii uzależnień, mogący przyjąć 30 osób. W ostatnich latach rozszerzył się zakres udzielanych świadczeń o uzależnienia behawioralne i placówka ma ofertę terapeutyczną dla tej grupy pacjentów i ich bliskich. Od 2005 roku działa placówka terenowa w Zambrowie – Poradnia Leczenia Uzależnień. WOPiTU pełni zadania ośrodka wojewódzkiego w stosunku do placówek leczenia uzależnień na terenie województwa podlaskiego, koordynuje i nadzoruje merytoryczną pracę tych placówek. Do zadań statutowych WOPiTU oprócz świadczeń leczniczych należą działania profilaktyczne i socjoterapeutyczne. Oddziaływania te prowadzone są wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich. Organizowane są obozy socjoterapeutyczne dla dzieci z rodzin z problemem uzależnienia. Aktualnie w ramach proponowanej oferty terapeutycznej WOPiTU chce swoim oddziaływaniem objąć cały system rodzinny leczących się pacjentów. Najnowsza propozycja pomocy to terapia małżeńska i terapia pary. Jako forma wsparcia metod terapeutycznych wykorzystywana jest metoda biofedbecku. Wielu pracowników oprócz wymaganych do udzielania świadczeń szkoleń z zakresu uzależnień ukończyło 4-letnie szkoły psychoterapeutyczne w różnych nurtach. 

Największą z planowanych zmian w Ośrodku, który podlega pod Zarząd Województwa Podlaskiego jest zmiana miejsca funkcjonowania WOPiTU. Z budynku przy ul. Rybaki Ośrodek ma zostać przeniesiony do budynku po szpitalu zakaźnym przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie. Jak przekonują władze pozwoli to na przyjęcie większej liczby pacjentów, zwłaszcza leczonych stacjonarnie i stworzy przestrzeń do dalszego rozwoju łomżyńskiego WOPiTU.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę