Dni płodne u kobiety - kiedy wypadają?
Dni płodne to wyjątkowy czas u kobiety, który występuje w każdym okresie menstruacyjnym. To dosłownie kilka dni, w których kobieta jest płodna i podczas których może zajść w ciążę. Osoby planujące powiększenie rodziny powinny dowiedzieć się, kiedy dokładnie te dni występują.
Warto zauważyć, że u każdej kobiety dni płodne będą występowały w innym momencie. Jest to związane przede wszystkim z długością cyklu, która u niej występuje oraz z tym, kiedy miał miejsce pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Długość cyklu to konkretny okres rozpoczynający się od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego i kończący się w dzień poprzedzający kolejne krwawienie. Zazwyczaj ma około 30 dni. Do obliczenia dni płodnych wystarczy posiadać wiedzę, ile wynosi ten okres oraz w którym dokładnie dniu rozpoczęło się krwawienie z ostatniego cyklu. Dni płodne będą wypadały mniej więcej w połowie cyklu, ale na szczęście dokładnych dat nie trzeba obliczać samemu. Można skorzystać z darmowych kalkulatorów dni płodnych znajdujących się na takich portalach jak kobiecosc.info.
Co jeszcze świadczy o występowaniu dni płodnych u kobiety?
Dni płodne i niepłodne można określić również w inny sposób, nie tylko przy pomocy obliczeń. Warto wiedzieć, że ciało wysyła różne sygnały, które można nauczyć się odczytywać, by przekonać się, kiedy jest najlepszy moment na zbliżenie owocujące pojawieniem się potomka za 9 miesięcy. O tych sygnałach oraz sposobie ich rozpoznawania wiele mówi naturalna metoda planowania rodziny, czyli metoda Rötzera, polegająca na codziennym obserwowaniu ciała. Kobieta powinna mierzyć sobie temperaturę, sprawdzać stan szyjki oraz wydobywający się z niej śluz, a także monitorować takie objawy jak ból piersi, ból podbrzusza czy samopoczucie. To wszystko wspólnie wzięte daje nam doskonały obraz tego, czy w danym dniu kobieta jest gotowa do zapłodnienia czy jeszcze nie.
Wszystkie kobiety, nie tylko te, które planują powiększenie rodziny, ale również te, które chcą uniknąć ciąży, powinny nauczyć się rozpoznawać sygnały wysyłane przez organizm i obliczać swoje dni płodne. Wystarczy zaledwie kilka miesięcy obserwacji, by dojść w tym do wprawy.