środa, 22 listopada 2017 napisz DONOS@

Kleszcze atakują

Ponad 800 zachorowań na boreliozę stwierdzono już w tym roku u pacjentów z województwa podlaskiego. Tylko w sierpniu wykryto ponad 200 nowych przypadków zachorowań na tę groźną chorobę przenoszoną przez kleszcze. To wyjątkowo dużo. W Łomży i powiecie łomżyńskim zidentyfikowano dotąd 26 przypadków boreliozy wobec 18 przed rokiem.

źródło:  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku
źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku

Pracownicy sanepidu podkreślają, że województwo podlaskie jest terenem endemicznego występowania zakażonych kleszczy przenoszących m. in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterie Borrelia burgdorferi. Patogeny te mogą być przenoszone przez zarówno dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Nie każdy kleszcz jest zakażony, ale są też kleszcze przenoszące jednocześnie więcej niż jeden patogen.
Z danych za pierwsze 8 miesięcy roku wynika, że wzrósł w stosunku do ubiegłego roku  współczynnik zapadalności za boreliozę z 58 do 67,3 na 100 000 mieszkańców. Wiąże się to ze zwiększeniem liczby chorych. Przed rokiem było ich niespełna 700, a w tym roku jest ponad 800.  Odwrotnie jest natomiast w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu. Liczba wykrytych zachorowań spadała prawie dwukrotnie z 67 w 2015 roku do 35 w 2016 roku. 

Z danych sanepidu wynika, że z miesiąca na miesiąc chorych na boreliozę zgłasza się coraz więcej. O ile do maja miesięcznie rejestrowano po kilkadziesiąt przypadków boreliozy w województwie, to w czerwcu było ich 120, a w lipcu 165, a w sierpniu 213. To absoluty rekord miesięczny od co najmniej 2013 roku, choć pracownicy sanepidu podkreślają, że w województwie podlaskim obserwowany jest wzrost liczby przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu w drugim półroczu (w okresie od czerwca do grudnia), a następnie znaczny spadek w styczniu. Jak twierdzą jest to naturalne i związane  bezpośrednio z cyklem aktywności kleszczy w środowisku. 

W powiecie łomżyńskim w tym roku zanotowano 26 przypadków boreliozy i 1 kleszczowego zapalenia mózgu. W sąsiednich powiatach kolneńskim i zambrowskim było odpowiednio 19 i 7 przypadków boreliozy, ale dotychczas nie zarejestrowano przypadku zachorowania na  kleszczowego zapalenia mózgu. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0