Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

Operacje plastyczne nosa ze wskazań medycznych a ze wskazań estetycznych

Operacja plastyczna nosa, inaczej zwana rynoplastyką - to obok liposukcji i powiększania piersi, jeden z najbardziej popularnych zabiegów w dziedzinie chirurgii plastycznej. Popularność rynoplastyki podyktowana jest przede wszystkim tym, że nos jest najbardziej widocznym organem. W związku z tym, wszelkie jego „defekty” są widoczne i nie da ich się ukryć bądź zatuszować.

Mankamenty nosa niejednokrotnie mają negatywny wpływ na psychikę, efektem może być zaniżona samoocena, a także stany depresyjne.
Operacje plastyczne nosa wykonuje się z dwóch powodów:
Medycznych - powodem wykonania zabiegu jest rekonstrukcja budowy nosa, która uległa uszkodzeniu na skutek urazów, chorób, wad wrodzonych. Najczęściej przeprowadza się septoplastykę, która jest zabiegiem laryngologicznym, mającym na celu wyprostować skrzywioną przegrodę nosową.
Wiele osób ma problemy z oddychaniem - najczęstszą przyczyną jest skrzywienie przegrody nosowej. Powodem powstania przypadłości może być uraz lub nieprawidłowy wzrost rusztowania kostno - chrzęstnego nosa.
Bardzo często krzywa przegroda nosowa uwidacznia się wraz z wiekiem i rozwija się w wyniku zmian rozwojowych - nieregularny wzrost giętkiej przegrody w stosunku do jej sztywnego obramowania (rosnąca przegroda przestaje się mieścić i przybiera kształt litery S bądź C), są to tzw. fizjologiczne zmiany.
Skrzywiona przegroda nosowa no nie jedynie problem z oddychaniem, to także wiele innych przykrych objawów m.in.
- często zaczerwienione gardło
- chrapanie
- częsty katar
Ponadto to również przyczyna nieestetycznego wyglądu nosa.
Wśród skrzywień przegrody nosowej wyróżnia się skrzywienie:
- części chrzestnej
- części kostnej
Zmiany przybierają postać skrzywienia listwy bądź wychylenia kolca. U niektórych chorych obserwowane jest wywichnięcie chrząstki czworokrotnej przegrody nosa.
Ważne! To, że nos jest prosty na zewnątrz wcale nie musi oznaczać, że przegroda nosowa nie jest skrzywiona.
Kolejnym zabiegiem nosa ze wskazań medycznych jest konchoplastyka, czyli plastyka przerośniętych małżowin nosowych. Schorzenie dotyczy głównie małżowiny nosowej środkowej i dolnej - przerost małżowiny środkowej wpływa na drenaż oraz wentylację zatok przynosowych, druga zaś warunkuje objętość powietrza przepływającego przez jamę nosa.
Zabieg konchoplastyki wykonuje się często wraz z plastyką przegrody nosa. Jako oddzielny zabieg jest najczęściej przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, trwa około 15 minut.
Ważne! Oba zabiegi są w Polsce refundowane przez NFZ.

Estetycznych - zamierzeniem operacji jest zmiana kształtu nosa w taki sposób, aby był zgrabny i proporcjonalny. Najczęściej korekta dotyczy usunięcia garbu, asymetryczności. Można również wyregulować zbyt szpiczasty bądź gruby czubek nosa. Ponadto możliwe jest powiększenie nosa dzięki przeszczepieniu chrząstki m.in. z ucha (przy użyciu materiałów syntetycznych).
Obecne możliwości chirurgii plastycznej umożliwiają korekcję niemal każdej wady kształtu nosa - zarówno w budowie zewnętrznej jak i wewnętrznej (najczęściej wykonywana ze wskazań medycznych m.in. skrzywienie przegrody nosowej).
Rynoplastyka może być przeprowadzona tylko wtedy, gdy zarówno wzrost jak i rozwój nosa zostały ukończone (kształt jest ustabilizowany) - w związku z tym operacji mogą poddać się kobiety w wieku około 15 lat i chłopcy około 18 - go roku życia.

Istnieją dwie metody operacyjne:
Zamknięta - chirurg dokonuje cięcia od wewnątrz, aby uzyskać dostęp do kości oraz chrząstki, które wspierają nos. Walorem tej techniki są niewidoczne blizny pooperacyjne. Metodą zamkniętą można wykonać korektę miękkich części nosa (w trakcie zabiegu ingeruje się w boczną część nosa, do której należy chrząstka boczna i skrzydłowa. Cięcia są wykonywane pod, między oraz przez chrząstkę). Twardych części nosa (chirurg ingeruje w część kostną nosa. Do tej grupy zalicza się zabieg septoplastyki).
Otwarta - przeprowadzane jest cięcie w kształcie litery W (prostopadle do przegrody nosowej). Pozostaje mała blizna pooperacyjna.
Ważne! Decydując się na zabieg rynoplastyki należy zdawać sobie sprawę, że nigdy nie uzyska się nosa idealnego - najważniejsze jest to, aby harmonizował z resztą twarzy.  Więcej informacji o przebiegu zabiegu operacji nosa znajdziesz tutaj:
www.tourmedica.pl/zabiegi/operacje-plastyczne-nosa, J. Holle „Chirurgia plastyczna”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996 rok, www.surgery.org

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę