Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Przewodnik pacjenta NFZ

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (poz)
Może nim być lekarz rodzinny, lekarz ogólny, internista lub pediatra. To najważniejsza dla Ciebie postać w systemie ochrony zdrowia. To on powinien wiedzieć możliwie dużo o Twoim zdrowiu i chronić je swoją wiedzą i działaniami podczas leczenia. W razie potrzeby kieruje Cię do specjalisty lub do szpitala, wypisuje wnioski na leczenie uzdrowiskowe lub na niektóre przedmioty ortopedyczne.
Uwaga! Do szpitala może Cię też skierować lekarz lub felczer nie posiadający kontraktu z NFZ

Prawo wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Ubezpieczony ma prawo wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej spośród lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego.
Wyboru takiego dokonuje się przez złożenie deklaracji o wyborze na formularzu Narodowego Funduszu Zdrowia. Ale dla wygody pacjentów i w ramach walki z biurokracją deklaracje o wyborze lekarza złożone wcześniej i na innych formularzach zachowują ważność. To oznacza, że nie ma potrzeby ponownego wyboru lekarza i wypełniania kolejnych formularzy. Narodowy Fundusz Zdrowia honoruje decyzje wcześniej podjęte przez ubezpieczonych.
Wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej można dokonać dwa razy w roku. (art. 114 i 216)

Uwaga! Nie musisz informować swojego lekarza poz o zamiarze zrezygnowania z jego usług. Nie masz też obowiązku informowania nowo wybranego lekarza o powodach rezygnacji z opieki poprzedniego. Lekarz ten nie ma prawa żądać od Ciebie dopełnienia żadnych dodatkowych formalności.

Prawo wyboru pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej.
Ubezpieczony ma prawo wyboru pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej spośród pielęgniarek i położnych ubezpieczenia zdrowotnego, które zawarły kontrakt z NFZ.
Podobnie jak w przypadku wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wcześniej dokonany wybór zachowuje ważność. Nie ma potrzeby dokonywania ponownego wyboru i wypełniania deklaracji. Wyboru pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej można dokonać dwa razy w roku. (art. 114 i 216)

Dostępność
Poradę możesz uzyskać zgłaszając się osobiście do gabinetu lub po wcześniejszym, telefonicznym uzgodnieniu godziny przyjęcia przez lekarza. W razie potrzeby możesz zamówić także wizytę domową. Na terenie działania Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ placówki poz powinny być dostępne dla Ciebie w godzinach 8.00 � 18.00 w dni powszednie oraz między 8.00 a 12.00 w soboty. W pozostałych terminach w razie nagłej potrzeby korzystaj z usług pogotowia ratunkowego lub izb przyjęć szpitali mających ostry dyżur.

Lekarz poz w sytuacjach nagłych powinien być dostępny dla swoich pacjentów przez całą dobę. W razie jego nieobecności (urlop, choroba) możesz skorzystać z pomocy lekarza wskazanego przez niego.

Ważne! Warto sprawdzić w jaki sposób można uzyskać pomoc w godzinach popołudniowych, wieczornych i w dni wolne. Zapytaj swojego lekarza jak masz się zachowywać w takich sytuacjach; powinien udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi.

Dokąd na badania
Na wszystkie niezbędne badania diagnostyczne kieruje Cię lekarz, który prowadzi leczenie. Koszty zleconych badań pokrywa lekarz (jeśli jest to indywidualna praktyka) lub placówka go zatrudniająca. Pamiętaj, że to lekarz wskazuje Ci miejsce, w którym możesz wykonać zlecone badania bezpłatnie.

Dlaczego to takie istotne? Nie każda placówka medyczna, która zatrudnia lekarza kierującego na badania, dysponuje zapleczem wykonującym wszystkie rodzaje badań. Wówczas musi zawrzeć umowę na wykonanie takich badań z inna jednostka � tam też są kierowani pacjenci na badania. W każdym innym miejscu pomimo ważnego skierowania na badania będziesz zmuszony za nie zapłacić. Jeżeli lekarz wręczając Ci skierowanie na badanie nie mówi, gdzie je możesz zrobić � zapytaj go o to! Pamiętaj też, że wybór lekarza specjalisty w miejscowości odległej od miejsca zamieszkania wiąże się najczęściej z koniecznością poddania się badaniom właśnie w tej odległej miejscowości.

Na podstawie delegacji z art. 54 ust. 2 przygotowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu badań diagnostycznych niezbędnych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. W projekcie znalazł się zapis stanowiący, że badania zlecane są również przez lekarza specjalistę gdy przejmuje on leczenie i jeżeli wymaga tego prowadzony proces diagnostyczny i leczniczy.

Jest to nowe, korzystne dla ubezpieczonego rozwiązanie. Do tej pory ubezpieczony był odsyłany od lekarza do lekarza bowiem trwał spór kto ma skierować pacjenta na badania, czyli kto za te badania zapłaci. Aby wyeliminować takie sytuacje wprowadzono dla lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zakres badań diagnostycznych wymienionych w załączniku do rozporządzenia w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy i uzasadniających skierowanie do specjalisty lub szpitala.

Rozporządzenie reguluje również zakres badań diagnostycznych dla lekarza stomatologa kierującego ubezpieczonego do specjalisty lub na leczenie szpitalne.

Uwaga! Nie możesz żądać od lekarza skierowania na badania, które Twoim zdaniem są niezbędne, ponieważ to lekarz prowadzący terapię decyduje o konieczności wykonania badań.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę