Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

NFZ zapłacił za cztery na pięć nadwykonań szpitala w Łomży

Główne zdjęcie
Szpital Wojewódzki im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży

- Wartość nadwykonań, czyli usług ponad kontrakt podpisany przez szpital w Łomży z Narodowym Funduszem Zdrowia w minionym roku wyniosła 5,4 mln zł. Fundusz zapłacił za 80% z nich. - Jak pracuję w tym systemie rozliczania nadwykonań, nigdy nie udało się uzyskać od Narodowego Funduszu Zdrowia 100 procent pieniędzy za wykonane w danym roku usługi – komentuje Hanna Majewska – Dąbrowska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

- Wartość umów końcowych Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w 2015 roku wynosiła ponad 97, 25 mln zł – informuje Monika Mróz z Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku. Na leczenie na oddziałach szpitalnych przeznaczono z NFZ prawie 70, 5 mln złotych, a na przyjęcia pacjentów w poradniach specjalistycznych ponad 10, 3 mln zł. 
- Oprócz tych dwóch rodzajów świadczeń: lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradniach, zawieramy z NFZ jeszcze inne umowy, na przykład, na rehabilitację z fizjoterapią, psychiatrię, badania profilaktyczne czy świadczenia odrębnie kontraktowane, jak dializy oraz tlenoterapia, będącą domową terapia tlenem – dodaje Hanna Majewska – Dąbrowska, wicedyrektor szpitala. 
Łączne nadwykonania w 2015 roku kosztowały 5, 4 mln zł, w tym gros tej kwoty wygenerowały oddziały szpitalne – 4, 1 mln zł, z czego najwięcej: ortopedia i traumatologia: 1, 53 mln zł (opłacona w 85 %), anestezjologia i intensywna terapia: 0, 55 mln zł (opłacona w 100 %), choroby płuc: 0, 3 mln zł (opłacone w 50 %). Nadwykonania w poradniach specjalistycznych kosztowały 0,77 mln zł, w tym najwięcej: rezonans magnetyczny: 0,14 mln zł (opłacony w 70 %), świadczenia w zakresie urologii: 0,15 mln zł (opłacone w 85 %) i świadczenia w zakresie onkologii (opłacone w 100 %). Łącznie za usługi medyczne poza kontraktami NFZ białostocki zwrócił szpitalowi prawie 80 % nadwykonań.
- Przesunięć z jednostek z niewykonaniami do mających nadwykonania dokonywano w trakcie roku 2015 – odsłania mechanizmy krążenia pieniędzy na leczenie m. NFZ a placówkami służby zdrowia Monika Mróz. - Po zakończeniu roku świadczeniodawcom proponowaliśmy zmiany umów z tytułu ich nierealizacji. W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży było to około 2,5 mln zł, co w ostatecznym rozliczeniu nadwykonań za rok ubiegły pozwoliło opłacić je w większym stopniu.
W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, wedle informacji Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w 100 procentach opłacono: wszystkie zakresy zabiegowe i pierwszorazowe w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej oraz badania endoskopowe; wszystkie zakresy nielimitowane, onkologiczne oraz OIOM; wszystkie zakresy lekowe w programach terapeutycznych i chemioterapii, wszystkie zakresy w rodzaju psychiatrii i leczenia uzależnień o świadczenie w zakresie chemiodializoterapii.
Minimalny procent opłacenia nadwykonań w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży wynosił zaledwie 30 procent – czyli tylko jedno na trzy – i dotyczył lekarskiej ambulatoryjnej opieki rehabilitacyjnej.

Mirosław R. Derewońko

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę