środa, 18 października 2017 napisz DONOS@

Grypa szaleje

Coraz więcej przypadków zachorowań na grypę lub na tzw. choroby grypopodobne notują lekarze. Tylko w październiku w województwie podlaskim takie objawy zdefiniowano u około 8,5 tys. pacjentów zgłaszających się do lekarzy. Zachorowań jest o 1/3 więcej niż przed rokiem. Specjaliści podkreślają, że w procesie obniżania liczby zachorowań na grypę profilaktyka odgrywa kluczową rolę.

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy grypy. Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.
- Przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia i higieny oraz upowszechnienie szczepień ochronnych, są niezmiernie ważne i powinny być szeroko propagowane wśród społeczeństwa – informuje sanepid przedstawiając najnowsze dane dotyczące zachorowań na grypę w regionie.
W tym roku w województwie podlaskim dynamiczny wzrost liczby chorych notuje się od połowy września. W październiku do lekarzy tygodniowo zgłaszało się nawet dwa razy więcej pacjentów niż przed rokiem. W ostatnim tygodniu października było to ponad 2,5 tys. chorych. Od początku „grypowego sezonu” grypa dopadła już blisko 13 tysięcy mieszkańców regionu, podczas gdy w tym samym czasie przed rokiem chorych było ok. 8,5 tys.

170919012406.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0