Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 maja 2023 napisz DONOS@

Podstrefa ekonomiczna Nowogród klepnięta

Główne zdjęcie
Podstrefa SSSE Nowogród

Rząd podczas dzisiejszego posiedzenia przyjął projekt rozporządzenia poszerzającego Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Wśród włączanych około 260 hektarów gruntów są także działki w Nowogrodzie, gdzie tworzy się nową Podstrefę SSSE. Obejmuje ona ok. 26 hektarów gruntów w miasteczku. - Dla nas to bardzo dobra wiadomość i szansa – mówił Józef Piątek burmistrz Nowogrodu przypominając, że zabiegi o utworzenie w miasteczku podstrefy ekonomicznej trwały od 2008 roku. - Może nie od razu, ale efekt będzie – dodaje burmistrz.

Wyznaczona przez rząd Podstrefa Nowogród obejmuje 25,9869 ha gruntów w większości należących do Skarb Państwa w zasobie Agencji Własności Rolnych i niespełna 2,24 gruntów gminy Nowogród. Teren jest niezabudowany, położony na południowym wschodzie miasteczka przy drodze powiatowej nr 1912B łączącej biegnącą przez Nowogród drogę wojewódzką nr 645 z krajową 61 w Chojnach. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Nowogród uchwalonym specjalnie ze względu na planu utworzenia tu podstrefy ekonomicznej teren ten w całości przeznaczony jest pod zabudowę produkcyjną, produkcyjno-usługową i tereny komunikacji.
- Jeszcze w 2008 roku, gdy zaczynaliśmy starania o utworzenie podstefy ekonomicznej w Nowogrodzie mieliśmy kilka listów intencyjnych od zainteresowanych przedsiębiorców – mówi burmistrz Piątek. - Wszystkie one trafiły do zarządu SSSE, który formalnie przygotowywał wniosek o poszerzenie podstrefy, ale kilka tygodni temu jeden z przedsiębiorców – nie chcę podawać nazwiska, ani firmy, że by nie zapeszać – dopytywał kiedy powstanie ta podstrefa. Teren jest duży, dobrze położony, trzeba będzie go dozbroić, ale jestem przekonany, że - może nie od razu - ale efekt będzie.
Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Gospodarki na podstawie œśrednich wyników uzyskanych w strefie na l ha terenie na koniec 2014 r. na terenie Podstrefy Nowogród, przy nakładach ok. 290 mln zł, może powstać ok. 1039 nowych miejsc pracy.
- Sądzę, że to niepowtarzalna szansa dla Nowogrodu – podkreśla burmistrz. - Szansa na inwestycje i miejsca pracy, ale także być może na to, że uda się wreszcie zrealizować podłączenie gazu do Nowogrodu, bo ostatnio gdy o to występowaliśmy Mazowiecka Spółka Gazowa  uzależniała inwestycję od potencjalnego zapotrzebowania. Mam nadzieję, że uda nam się teraz przekonać także władze powiatu, aby zainwestować środki w modernizację drogi do Chojn, bo zapewnienie obsługi komunikacyjnej dla terenów inwestycyjnych jest bardzo ważne.
Zatwierdzony przez rząd wniosek o poszerzenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dotyczy w sumie 260 hektarów gruntów w kilkunastu gminach. Są one także w Grajewie, Szczuczynie, Czyżewie a nawet Ostrowi Mazowieckiej, gdzie podstrefa ekonomiczna ma być utworzona na działkach zajmowanych przez fabrykę Forte.

Uchwalone dziś przez rząd rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu dokumentu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę