czwartek, 19 października 2017 napisz DONOS@

Podstrefa ekonomiczna Nowogród klepnięta

Rząd podczas dzisiejszego posiedzenia przyjął projekt rozporządzenia poszerzającego Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Wśród włączanych około 260 hektarów gruntów są także działki w Nowogrodzie, gdzie tworzy się nową Podstrefę SSSE. Obejmuje ona ok. 26 hektarów gruntów w miasteczku. - Dla nas to bardzo dobra wiadomość i szansa – mówił Józef Piątek burmistrz Nowogrodu przypominając, że zabiegi o utworzenie w miasteczku podstrefy ekonomicznej trwały od 2008 roku. - Może nie od razu, ale efekt będzie – dodaje burmistrz.

Podstrefa SSSE Nowogród
Podstrefa SSSE Nowogród

Wyznaczona przez rząd Podstrefa Nowogród obejmuje 25,9869 ha gruntów w większości należących do Skarb Państwa w zasobie Agencji Własności Rolnych i niespełna 2,24 gruntów gminy Nowogród. Teren jest niezabudowany, położony na południowym wschodzie miasteczka przy drodze powiatowej nr 1912B łączącej biegnącą przez Nowogród drogę wojewódzką nr 645 z krajową 61 w Chojnach. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Nowogród uchwalonym specjalnie ze względu na planu utworzenia tu podstrefy ekonomicznej teren ten w całości przeznaczony jest pod zabudowę produkcyjną, produkcyjno-usługową i tereny komunikacji.
- Jeszcze w 2008 roku, gdy zaczynaliśmy starania o utworzenie podstefy ekonomicznej w Nowogrodzie mieliśmy kilka listów intencyjnych od zainteresowanych przedsiębiorców – mówi burmistrz Piątek. - Wszystkie one trafiły do zarządu SSSE, który formalnie przygotowywał wniosek o poszerzenie podstrefy, ale kilka tygodni temu jeden z przedsiębiorców – nie chcę podawać nazwiska, ani firmy, że by nie zapeszać – dopytywał kiedy powstanie ta podstrefa. Teren jest duży, dobrze położony, trzeba będzie go dozbroić, ale jestem przekonany, że - może nie od razu - ale efekt będzie.
Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Gospodarki na podstawie œśrednich wyników uzyskanych w strefie na l ha terenie na koniec 2014 r. na terenie Podstrefy Nowogród, przy nakładach ok. 290 mln zł, może powstać ok. 1039 nowych miejsc pracy.
- Sądzę, że to niepowtarzalna szansa dla Nowogrodu – podkreśla burmistrz. - Szansa na inwestycje i miejsca pracy, ale także być może na to, że uda się wreszcie zrealizować podłączenie gazu do Nowogrodu, bo ostatnio gdy o to występowaliśmy Mazowiecka Spółka Gazowa  uzależniała inwestycję od potencjalnego zapotrzebowania. Mam nadzieję, że uda nam się teraz przekonać także władze powiatu, aby zainwestować środki w modernizację drogi do Chojn, bo zapewnienie obsługi komunikacyjnej dla terenów inwestycyjnych jest bardzo ważne.
Zatwierdzony przez rząd wniosek o poszerzenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dotyczy w sumie 260 hektarów gruntów w kilkunastu gminach. Są one także w Grajewie, Szczuczynie, Czyżewie a nawet Ostrowi Mazowieckiej, gdzie podstrefa ekonomiczna ma być utworzona na działkach zajmowanych przez fabrykę Forte.

Uchwalone dziś przez rząd rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu dokumentu.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0