Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Poseł Kołakowski: Geriatria powinna być w Łomży

Główne zdjęcie
Poseł Lech Antoni Kołakowski

- Z analizy przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że pacjent w podeszłym wieku lepiej funkcjonuje, a jego leczenie mniej kosztuje, jeśli jest prowadzony przez geriatrę – przytacza poseł Lech Kołakowski. W interpelacji skierowanej do Ministra Zdrowia przekonuje, że oddział geriatryczny powinien być utworzy w szpitalu w Łomży. - W obecnej sytuacji pacjenci ze względu na wiek i stan zdrowia nie są w stanie dojechać do oddalonego o wiele kilometrów od Łomży szpitala z jedynym w województwie podlaskim oddziałem geriatrii, liczącym zaledwie 25 łóżek.

Ludzie starsi, w momencie, kiedy mają problemy zdrowotne i najbardziej potrzebują pomocy pozostają sami, odsyłani są od lekarza do lekarza, przenoszeni są z oddziału na oddział zauważa poseł Lech Kołakowski wskazując, że przyczyną są braki oddziałów geriatrycznych w szpitala i niedobór specjalistów – geriatrów, którzy w sposób kompleksowy i stosowny do specyfiki wieku pacjenta i charakterystycznych dla niego  schorzeń oraz powikłań mogliby zająć się jego leczeniem . Poseł Lech Kołakowski analizując raport NIK dostrzegł, że z dokonanego przez kontrolerów Izby zestawienia rocznego kosztu terapii osób powyżej 60 roku życia hospitalizowanych na oddziałach geriatrycznych z kosztami porównywalnej grupy pacjentów oddziałów chorób wewnętrznych wynika, że średni jednostkowy koszt na oddziale geriatrycznym był o 1380 zł.
Niestety w Polsce nie podejmuje się działań zmierzających do poprawy zdrowia starszych pacjentów, ani do oszczędności środków wydawanych na ich leczenie.
- Utworzenie oddziału geriatrii w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży jest jak najbardziej zasadne – przekonuje ministra zdrowia poseł Kołakowski. - Brak oddziału geriatrii w szpitalu w Łomży, który jest szpitalem wielospecjalistycznym i mógłby swoimi usługami wpisać się w niszę rynkową,  powoduje brak dostępu do odpowiedniej holistycznej opieki geriatrycznej, która powinna być zapewniona mieszkańcom Łomży i okolic.
Poseł Kołakowski wskazuje także, że problemem jest jednak brak kadry specjalistów geriatrii – w Łomży jest jeden emerytowany lekarz geriatra, w całym województwie – kilku, oraz funkcjonujący obecnie system ochrony zdrowia.
- Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ odpowiedzialny nie tylko za finansowanie świadczeń zdrowotnych, ale jednocześnie planowanie ich zabezpieczenia dla całego województwa nie przejawia zainteresowania zakupem świadczeń geriatrycznych. Barierę w tworzeniu specjalistycznych oddziałów geriatrycznych stanowi także sposób rozliczania świadczeń medycznych stosowany obecnie przez NFZ. Fundusz wykorzystuje system jednorodnych grup pacjentów (JGP) zakładający finansowanie świadczenia dotyczącego tylko jednej choroby czy procedury. Brakuje rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego standardów postępowania w opiece geriatrycznej, pomimo opracowania takiego dokumentu w 2007 r. przez Zespół ds. Gerontologii -  zauważa poseł z Łomży, który pyta ministra zdrowia czy dostrzega, jak poważny jest to problem dla mieszkańców Łomży i okolic oraz o to kiedy i jakie zamierza podjąć działania mające na celu utworzenie oddziału geriatrii w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży?

cz
pt, 16 października 2015 16:03
Data ostatniej edycji: pt, 16 października 2015 18:58:30

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę