Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Rzeczpospolita: Antyszczepionkowcy źle ukarani

Wojewodom nie wolno upoważniać sanepidu do nakładania grzywien na rodziców odmawiających szczepienia dzieci – wynika z opinii sejmowych prawników. Wśród wojewodów, którzy podpisali umowy z sanepidem, upoważniając go do nakładania grzywien jest także wojewoda podlaski. Teraz się okazuje, że prawdopodobnie (wojewodowie - dop. red.) nie mieli prawa tego robić - pisze Rzeczpospolita ujawniając ekspertyzę dr Zofii Snażyk z Biura Analiz Sejmowych (BAS).

Dr Zofia Snażyk podkreśliła, że wojewoda nie może powierzyć w drodze porozumienia wojewódzkim inspektorom sanitarnym prowadzenia w jego imieniu egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym dotyczących szczepień ochronnych.

Jak pisze "Rz" BAS przygotował analizę na prośbę posłanki PO Bożeny Szydłowskiej. Ekspertyza, choć w rękach parlamentarzystki miała być od dwóch miesięcy, ujrzała światło dzienne dopiero teraz. Trafiła bowiem w ręce działaczy Stowarzyszenia STOP NOP, zrzeszającego rodziców, których dzieci doznały powikłań poszczepiennych. Mają oni wielkie pretensje do Szydłowskiej, że nie próbowała uratować obywateli przed urzędnikami.

Czy w związku ze stanowiskiem prawników sejmowych grzywny nałożone na rodziców będą unieważniane? Nie wiadomo. Opinię ekspertki BAS mają ocenić prawnicy wojewody.
Rzeczpospolita podaje, że w województwie podlaskim od 1 stycznia do 15 września wydano 18 postanowień o grzywnach. Kolejne się szykują.

230804070022.gif
cz
śr, 14 października 2015 19:20
Data ostatniej edycji: śr, 14 października 2015 21:51:47

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę