środa, 13 grudnia 2017 napisz DONOS@

Rzeczpospolita: Antyszczepionkowcy źle ukarani

Wojewodom nie wolno upoważniać sanepidu do nakładania grzywien na rodziców odmawiających szczepienia dzieci – wynika z opinii sejmowych prawników. Wśród wojewodów, którzy podpisali umowy z sanepidem, upoważniając go do nakładania grzywien jest także wojewoda podlaski. Teraz się okazuje, że prawdopodobnie (wojewodowie - dop. red.) nie mieli prawa tego robić - pisze Rzeczpospolita ujawniając ekspertyzę dr Zofii Snażyk z Biura Analiz Sejmowych (BAS).

Dr Zofia Snażyk podkreśliła, że wojewoda nie może powierzyć w drodze porozumienia wojewódzkim inspektorom sanitarnym prowadzenia w jego imieniu egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym dotyczących szczepień ochronnych.

Jak pisze "Rz" BAS przygotował analizę na prośbę posłanki PO Bożeny Szydłowskiej. Ekspertyza, choć w rękach parlamentarzystki miała być od dwóch miesięcy, ujrzała światło dzienne dopiero teraz. Trafiła bowiem w ręce działaczy Stowarzyszenia STOP NOP, zrzeszającego rodziców, których dzieci doznały powikłań poszczepiennych. Mają oni wielkie pretensje do Szydłowskiej, że nie próbowała uratować obywateli przed urzędnikami.

Czy w związku ze stanowiskiem prawników sejmowych grzywny nałożone na rodziców będą unieważniane? Nie wiadomo. Opinię ekspertki BAS mają ocenić prawnicy wojewody.
Rzeczpospolita podaje, że w województwie podlaskim od 1 stycznia do 15 września wydano 18 postanowień o grzywnach. Kolejne się szykują.

cz
śr, 14 października 2015 19:20
Data ostatniej edycji: śr, 14 października 2015 21:51:47

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0